כוחות צה"ל ליד הגבול עם סוריה
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

בצה"ל מתגברת ההערכה - חיזבאללה צפוי לבצע פיגוע

לאחר התקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, ביממות האחרונות תגברו פיקוד צפון, חיל האוויר ואמ"ן את הכוחות באזור. הוחלט לחסום כמה צירים הסמוכים לגבול עם סוריה ולבנון לתנועת כלי רכב צבאיים בלבד • גנץ נפגש עם ראש המטות המשולבים של ארה"ב, שביקר בארץ: לא מציע לאויבינו לבחון אותנו"
משה שטיינמץ ורועי שרון
24 ביולי 2020
19:00
עודכן ב 20:08

לאחר מות מחבל של חיזבאללה בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, בצה"ל מתגברת היום (שישי) ההערכה כי ארגון הטרור צפוי להוציא אל הפועל פיגוע. בעקבות כך, ביממות האחרונות תגברו פיקוד צפון, חיל האוויר ואמ"ן את הכוחות באזור. הרמטכ"ל אביב כוכבי קיים במהלך היום כמה הערכות מצב, בהן הוחלט לחסום כמה צירים הסמוכים לגבול לתנועת כלי רכב צבאיים בלבד החל מהערב בשעה 20:00. 

מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, נפגש עם ראשי רשויות בצפון: "המשימה המרכזית שלנו גם בימים אלו היא שמירה על ביטחונם של תושבי הצפון. אנחנו נערכים למגוון רחב של תרחישים ומקיימים הערכות מצב שוטפות. לצד ההיערכות המבצעית בגבולות, אנו עושים כל מאמץ לפגיעה מינימלית בשגרת החיים של תושבי הצפון ומתכוונים לאפשר לתיירות ולחקלאות שפורחות בעונה זו להמשיך ולהתקיים כסדרה". 

ביקור רמטכ"ל ארה"ב בישראל (צילום: דובר צה"ל)

יו"ר המטות המשולבים של צבא ארצות הברית ביקר בבסיס נבטים של חיל האוויר ונפגש עם שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש המוסד יוסי כהן. מדובר בביקורו השני של הגנרל בישראל מאז כניסתו לתפקיד. גנץ: ״הדגשתי את הצורך להמשיך את הלחץ על איראן וגרורותיה המאיימות על היציבות האזורית והעולמית, לצד שמירה וחיזוק שיתופי הפעולה עם כוחות מתונים במרחב. גם כעת, מערכת הביטחון וצה"ל ערוכים ומוכנים לכל תרחיש וכל איום ואני לא מציע לאויבינו לבחון אותנו". 

הדי פיצוצים נשמעו הבוקר סמוך לגדר הגבול עם ישראל בצד הסורי. מצה"ל נמסר כי נזק מרסיסים נגרם ככל הנראה למבנה ולרכב אזרחי בשטח ישראל, כ-200 מטרים מבתי הכפר מג'דל שמס. טרם ברור אם מדובר בזליגה מאירוע פנימי בסוריה.

תחנת רדיו המזוהה עם משטר אסד דיווחה על ירי נגד מטוסים של צבא סוריה בדרום המדינה בעקבות "יעד עוין" שניסה להיכנס למרחב האווירי הסורי מכיוון הגולן. מרכז המעקב לזכויות אדם, ארגון אופוזיציה סורי, דיווח גם הוא על ירי נגד מטוסים לעבר "מטרות לא מזוהות" בגולן הסורי.

במקביל, ערוץ אל-מיאדין דיווח מפי מקורות בכפר חאדר שבאזור קוניטרה כי הירי בוצע לעבר "גוף בלתי-מזוהה מתוצרת ישראלית", וכי ככל הנראה מדובר במטוס לא טייס. על פי הדיווח, בעקבות הירי, המל"ט נסוג חזרה לישראל.