נתניהו וגנץ
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

גורם בכיר בליכוד: אם הקואליציה תתפרק, תקום אחרת ולא בהכרח בראשות נתניהו

כשהסיכוי להעברת תקציב נראה אפסי, במערכת הפוליטית מתכוננים לתזוזות. בעוד נתניהו מאמין שיוכל להקים קואליציה עם הנדל, האוזר והעבודה, בכחול לבן בונים גשרים עם הסיעות החרדיות ואפילו בליכוד יש שמשוכנעים שנתניהו לא יצליח לאכול את העוגה ולהשאירה שלמה
יואב קרקובסקי
24 ביולי 2020
22:04
עודכן ב 06:55

בחירות או לא, ימיה של ממשלת הליכוד-כחול לבן נראים ספורים: גורמים בכירים בליכוד אמרו לכאן חדשות, כי נתניהו לא יוותר בעימות עם כחול לבן בנושא התקציב, גם במחיר פירוק הקואליציה. כך פורסם אמש (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. לדברי הגורמים, נתניהו ינסה להימנע מבחירות על ידי הקמת קואליציה חלופית בכנסת הנוכחית, תוך שהוא סומך על סיעת "דרך ארץ" ואולי אף העבודה שיצטרפו אליה.

אולם לתסריט הקואליציה החלופית, שוודאי קוסם לנתניהו נוכח הסקרים המצביעים על חוסר שביעות רצון של הציבור מניהול המשבר, יש חסם משמעותי. ההסכם הקואליציוני מתיר מעט מאוד מרווח תמרון לימין בבואו לפרק את ממשלת האחדות. הגורמים בליכוד העריכו שיצליחו למצוא פתרון ל"סנדלים" שהניח ההסכם הקואליציוני על פירוק הממשלה.

יחד עם זאת, ייתכן שלוואקום שיווצר מפירוק הממשלה ייכנסו פוליטיקאים אחרים מלבד נתניהו. גורם בכיר בליכוד אמר לכאן חדשות כי אם הקואליציה הזו תתפרק, בתוך שלושה או ארבעה ימים תקום קואליציה אחרת – לאו דווקא בראשות נתניהו.

בכחול לבן מאשימים: הליכוד פוגע בטיפול במשבר

גורמים בכחול לבן הצביעו בשיחה עם כאן חדשות על הליכוד כמי שפוגע בטיפול במשבר הקורונה ובכלכלה, כיוון שאינו מאפשר תכנון תקציב לטווח ארוך. מן העבר השני, גורם בכיר בליכוד סיפר שנתניהו מעוניין בהעברת תקציב, אבל לא רוצה לוותר על אופציית פיזור הכנסת במארס 2021 ולכן חפץ בתקציב חד-שנתי.

המשבר הקואליציוני הגיע השבוע לסערה גדולה עם אישורו בקריאה טרומית של החוק לאיסור טיפולי ההמרה. בכחול לבן התעקשו השבוע שלא היה מדובר בפעולת תגמול על פיאסקו ועדת החקירה למינוי שופטים, אלא מאבק עקרוני להם. החרדים, שהתקוממו על אישור החוק, הצליחו להגיע לפיוס עם כחול לבן, אבל מגלים כעס גדול כלפי הליכוד ודורשים מנתניהו לקיים את הממשלה ולהעביר תקציב לו הם זקוקים בדחיפות.

גורמים במערכת הפוליטית: מפתיע שגמזו הסכים למינוי

מינויו של פרופ' רוני גמזו לממונה הקורונה בשעת לילה מאוחרת השבוע הצליח לעורר פליאה בקרב גורמים במערכת הפוליטית. אחרי שהרופא הבכיר ברבש והקצינים בדימוס נומה ואבולעפיה סירבו לתפקיד כשדרישותיהם לסמכויות נרחבות נדחו, הופתעו במערכת הפוליטית שגמזו הסכים לתפקיד מבלי לקבל את אותן סמכויות.

מינוי הממונה גרם ללחץ רב בתוך הממשלה. בעוד שנתניהו רצה לגייס פקיד דוגמת המנכ"ל לשעבר בר סימן טוב, שיהיה כפוף אליו, שר הבריאות אדלשטיין רצה מנהל משלט נטול סמכויות ניהול של ממש. שר הביטחון גנץ היה מעורב באיתור ממונה הקורונה עד שהבין שהעימות בין נתניהו לאדלשטין הוא נקודת רתיחה, והתרחק.