חיילי צה"ל בגבול לבנון
צילום: חמאד אלמקט, פלאש 90

גנץ בתום הערכת מצב: לבנון וסוריה יישאו באחריות הישירה לכל פעולה הנעשית משטחן

דיווח: ישראל במסר לחיזבאללה – לא התכוונו להרוג את פעיל הארגון. על פי ערוץ אל-מיאדין, ישראל העבירה דרך האו"ם מסר לארגון הטרור. לפי הדיווח, ישראל הזהירה את חיזבאללה מפעולת נקם צבאית ובארגון השיבו שהם מסרבים לקבל אזהרות או איומים
אלון אמיצי
25 ביולי 2020
15:40
עודכן ב 20:50

שר הביטחון בני גנץ אמר הערב (שבת) כי לבנון וסוריה יישאו באחריות הישירה לכל פעולה הנעשית משטחן. גנץ קיים הערב הערכת מצב לקראת המשך ההיערכות בגזרה הצפונית בהשתתפות הרמטכ"ל וכמה אלופים והנחה את צה"ל להמשיך את הדריכות המוגברת בגזרה והפעלת האמצעים הנדרשים. גנץ הדגיש כי ישראל לא תסבול כל פגיעה בריבונותה. "צה"ל ומערכת הביטחון כולה יפעלו מול כל איום על אזרחי ישראל".

ערוץ אל-מיאדין דיווח היום ממקורותיו כי ישראל העבירה דרך האו"ם מסר לחיזבאללה, ולפיו  נטען כי לא התכוונה להרוג את פעיל הארגון, עלי מוחסן, בתקיפה המיוחסת לצה"ל בדמשק בימים האחרונים. עוד דיווח הערוץ כי לא הועברו מסרים אחרים מישראל דרך מתווכים בין-לאומיים אחרים כמו רוסיה. בנוסף, ישראל הזהירה את חיזבאללה מפעולת נקם צבאית ובארגון השיבו שהם מסרבים לקבל אזהרות או איומים ישראליים.

על הגדר: נסראללה ינסה לרבע את המעגל | פרשנות

אתמול פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי לאחר מות המחבל, בצה"ל גברה ההערכה כי ארגון הטרור צפוי להוציא אל הפועל פיגוע. בעקבות כך, ביממות האחרונות תגברו פיקוד צפון, חיל האוויר ואמ"ן את הכוחות באזור. הרמטכ"ל אביב כוכבי קיים אתמול כמה הערכות מצב, בהן הוחלט לחסום כמה צירים הסמוכים לגבול לתנועת כלי רכב צבאיים בלבד החל מהשעה 20:00. 

מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, נפגש עם ראשי רשויות בצפון: "המשימה המרכזית שלנו גם בימים אלו היא שמירה על ביטחונם של תושבי הצפון. אנחנו נערכים למגוון רחב של תרחישים ומקיימים הערכות מצב שוטפות. לצד ההיערכות המבצעית בגבולות, אנו עושים כל מאמץ לפגיעה מינימלית בשגרת החיים של תושבי הצפון, ומתכוונים לאפשר לתיירות ולחקלאות שפורחות בעונה זו להמשיך ולהתקיים כסדרה".

עוד אתמול, נשמעו הדי פיצוצים סמוך לגדר הגבול עם ישראל בצד הסורי. מצה"ל נמסר כי נזק מרסיסים נגרם ככל הנראה למבנה ולרכב אזרחי בשטח ישראל, כ-200 מטרים מבתי הכפר מג'דל שמס. טרם ברור אם מדובר בזליגה מאירוע פנימי בסוריה.

בתגובה לירי, מסוקי קרב של צה"ל תקפו מטרות של צבא סוריה בדרום המדינה. בצה"ל מסרו כי הותקפו מספר מטרות הכוללות עמדות תצפית ואמצעי איסוף מודיעין הנמצאים במוצבים סוריים. "צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לירי", נכתב בהודעה. בהמשך מסר גורם בצבא סוריה כי שני חיילים נפצעו קל בתקיפת צה"ל. לדבריו הותקפו שלוש עמדות של הצבא הסורי באזור קוניטרה.