בנימין ושרה נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

למרות עמדת היועמ"ש: ועדת ההיתרים לא צפויה לדון שוב בעניין רה"מ

הוועדה לא מתכוונת להתכנס לדיון מחודש, אלא אם בג"ץ יורה לה על כך. זאת למרות עמדת היועמ"ש שהוגשה היום, לפיה ועדת ההיתרים צריכה לבחון אם תשלום הוצאות משפטה של שרה נתניהו אינו מהווה מתנה עקיפה לראש הממשלה
תמר אלמוג
26 ביולי 2020
22:53

ועדת ההיתרים לא צפויה לדון מחדש בהחלטתה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא ישיב כ-270 אלף דולר שקיבל ממקורבו - אלא אם בג"ץ יורה לה, כך פורסם היום (ראשון) ב"חדשות הערב" בכאן 11. זאת למרות עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שהוגשה היום, לפיה ועדת ההיתרים צריכה לבחון אם תשלום הוצאות משפטה של שרה נתניהו אינו מהווה מתנה עקיפה לראש הממשלה.

מה מסתתר מאחורי ההתנפלות על מנדלבליט? | דעה

בהודעת עדכון מטעם מדלבליט לבג"ץ נאמר כי הוא לא קובע מה צריכה להיות החלטת הוועדה, אך היא מחויבת לבחון או לנמק מדוע תשלום של יותר מרבע מיליון דולרים על הוצאותה המשפטיות של רעיית ראש הממשלה על ידי בן דודו של נתניהו, אינה בבחינת מתנה המחייבת היתר. בתגובה לתשובת היועץ,  מקורביו של ראש הממשלה תקפו בחריפות את מנדלבליט: "היועץ איבד כל רסן. הוא החליט להפיל את ראש הממשלה בכל מחיר, ודוהר לעברו כמו רכבת חסרת שליטה שאיבדה את הבלמים".

לטענת המקורבים, היועץ המשפטי לממשלה הוא ששלח את ראש הממשלה לוועדת ההיתרים - רק כדי שיוכל לשלול ממנו את המימון כשהוועדה אישרה שיוכל לקבל אותו. לדבריהם "היועץ מנסה לעקוף את החלטת 11 שופטי בג"ץ ואת חוק יסוד הממשלה באמצעות 'מסמך ניגוד העניינים' שממליץ לשלול מראש הממשלה סמכויות בסיסיות ו'לשתק' אותו. כעת הוא פועל בחוסר סמכות כדי להפוך את החלטת ועדת ההיתרים בעניין ההגנה המשפטית של רעייתו".