הנדל
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

השר הנדל: "לא אלך לממשלה צרה עם הליכוד"

שר התקשורת לכאן רשת ב: קיבלתי הצעות מכל המפלגות מהמרכז וימינה • שרים וח"כים בכחול לבן מציעים לדרוש מהליכוד להעביר את סמכויות ניהול משבר קורונה למשרד הביטחון – בתמור לתקציב חד־שנתי • ח"כ דיכטר גיבה בריאיון לכאן רשת ב את התנהלות המשטרה ואמר: משטרת ישראל חייבת להיות משטרה מרתיעה
קלמן ליברמן
27 ביולי 2020
08:14
עודכן ב 08:53

המשבר הפוליטי: השר יועז הנדל מדרך ארץ אמר הבוקר (שני) כי בחירות כעת הן נזק למדינת ישראל, וכי הדבר הנכון הוא ממשלה יציבה. בראיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר הנדל כי הוא שומע שבסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו מהרהרים בבחירות, וסבור כי זה שיח מבזה, המבטא זלזול וחוסר הבנה מוחלט במשבר. הוא הבהיר כי לא יחבור לממשלה צרה עם הליכוד וכי הוא מעוניין בממשלת אחדות.

"אני לא דואג לעתיד הפוליטי שלי, קיבלתי הצעות מכל המפלגות מהמרכז וימינה. אמרתי אז לא ואני אומר עכשיו לא. אני רוצה ממשלת אחדות. לא אלך לממשלה צרה עם הליכוד". בעניין אחר אמר כי אינו יודע היכן עומדת סוגיית החלת הריבונות בשטחים כרגע, אך להערכתו מאז התפרצות הגל השני של הקורונה, נפל האסימון, כלשונו, שיש משבר כלכלי עצום, והריבונות אינה על השולחן. לדבריו, ישמח לדעת שבסוף התהליך של הטיפול במשבר הקורונה תחיל ישראל ריבונות בשטחים אך כעת הוא מוטרד מהמובטלים וחיי היום־יום.

האזינו לריאיון המלא עם שר התקשורת בכאן רשת ב

בתוך כך, על רקע התעקשות שר הביטחון בני גנץ על תקציב דו־שנתי, חברי כנסת ושרים במפלגת כחול לבן מציעים פשרה, ובמסגרתה לדרוש מהליכוד הישג ותמורה משמעותיים עבור הוויתור על התקציב. התמורה עליה מדברים במפלגה היא הסכמה של ראש הממשלה נתניהו להעביר את עיקר הטיפול בקורונה לאחריות משרד הביטחון.

גורמים בכחול לבן מסבירים שתמורה כזו תאפשר להציג הישג אידיאולוגי שקשור בקשר ישיר לנושא הקורונה, שכזכור היה ההסבר לכניסה לממשלת האחדות, ויספק סולם מוצלח כדי לתרץ את הוויתור על דרישת התקציב הדו־שנתי.

ח"כ דיכטר: ההפגנות ההמוניות מסייעות לקורונה

הקלטת השיחה בין השר לביטחון הפנים למפקד מחוז ירושלים בסוגיית ההפגנות נגד ראש הממשלה: חבר הכנסת אבי דיכטר מהליכוד אמר היום כי השר אוחנה הוא מכתיב המדיניות, והמדיניות היא לאו דווקא בנושא הפגנות, ונוגעת גם לקורונה.

בראיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר דיכטר, שהיה השר לביטחון הפנים, כי לא צריך להיות מומחה בריאות כדי לדעת שמה שקורה בהפגנות ההמוניות, בלי קשר במי הן תומכות, הוא סיוע של ממש לקורונה. "השר מכתיב מדיניות, לאו דווקא רק בנושא ההפגנות. לא צריך להיות מומחה לבריאות כדי לדעת שההפגנות ההמוניות האלה הן סיוע משמעותי לקורונה".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

עוד אמר כי החלופה שעומדת לרשותו של מפקד המחוז דורון ידיד כדי לאכוף את משמעת הקורונה היא מתן קנסות או הפעלת כוח. "אם על פי שיקול דעתו המקצועי הדרך העדיפה היא מתן קנסות, אני חושב שזו החלטה מקצועית נכונה", דברי דיכטר. הוא הוסיף כי המשטרה חייבת להרתיע אנשים מלעבור על החוק. הוא ציין כי ההפגנה היא חוקית, אך האופן שבו היא מתדרדרת, מאבדת שליטה ותופסת תאוצה – מחייב את המשטרה לעצור את התהליך קודם שייפגעו אנשים.

גם חברת הכנסת איילת שקד התייחסה בתוכנית לחשיפת כאן חדשות, ואמרה: "השיחה הייתה לגיטימית, בסך הכל דיברו על עטיית מסכות. צריך לאפשר הפגנות, אבל גם לשמור על סדר, מרחק ולשים מסכות". שרת המשפטים לשעבר דחתה את הטענה כי מופעלת כלפי המפגינים יד חזקה מדי משום שהם מוחים נגד ראש הממשלה. לדבריה, כל מי שהיה בהפגנות ימין או בהפגנות חרדים יודע שכשהמשטרה מחליטה לפזר הפגנה היא נעזרת באמצעים לפיזור הפגנות.

האזינו לריאיון עם איילת שקד

שקד גם הביעה ביקורת על תפקוד הממשלה בטיפול במשבר. על האפשרות שנתניהו יקים ממשלת ימין חלופית אמרה: "אין שום רעיון כזה, אף אחד לא דיבר איתנו. הממשלה הזאת רעה ונכשלה כשלון חרוץ בטיפול במשבר הקורונה. נתניהו בחר לפרק את בלוק הימין ואנחנו מנסים להזיז את הממשלה לכיוון הנכון".

בהכנת הידיעה השתתף זאב קם