t
לפיד
צילום: גילי יערי, פלאש 90

לאחר חשיפת כאן חדשות: לפיד קרא לאוחנה להתפטר

יו"ר האופוזיציה הגיב להקלטות השר אוחנה ומפקד המחוז במשטרה, שבהן נשמע השר מנסה לצמצם את ההפגנות בבלפור: "הברדק יימשך, לא שואלים אותך" • ניסנקורן למוחים: "שמרו מרחק, נשמור על זכותכם להפגין" • הנשיא ריבלין: "חופש המחאה הוא ערך עליון בתרבות הדמוקרטית שלנו - אסור לפגוע בו"
מערכת כאן חדשות
27 ביולי 2020
11:24
עודכן ב 15:59

שיחות השר ומפקד המחוז: יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד קרא היום לראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר את השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. זאת ברקע חשיפת כאן חדשות שלפיה השר אוחנה עשה מאמצים לבלום ולצמצם את המחאות בבלפור נגד ראש הממשלה. בהקלטות נשמע אוחנה אומר שאי אפשר להמשיך עם "הברדק", לפיד ציין בישיבת סיעתו: "אני מודיע לאוחנה שאפשר להמשיך עם הברדק והוא יימשך. אנחנו לא שואלים אותך". 

לפיד הוסיף כי נתניהו לא יפטר את אוחנה מאחר שלדבריו: "הוא משתמש בו בניסיון להשתיק את המפגינים. הם מפחדים, ובצדק". על הטיעונים כי המחאה פוליטית הוסיף יו"ר האופוזיציה כי "זה פוליטי, זו מחאה נגד הפוליטיקה שלכם. נתניהו צריך ללכת כי הוא נכשל בניהול המשבר כישלון גמור. הוא היה עסוק בהטבות־המס שלו ובהתקפות על היועץ המשפטי לממשלה".

ההקלטות שנחשפו בכאן חדשות

מוקדם יותר התייחס שר המשפטים אבי ניסנקורן לפרשה ופנה אל המפגינים: "שמרו על מרחק חברתי ועל עטיית מסכה כל הזמן. אנחנו נדאג לשמור על זכותכם להפגין". ניסנקורן מתח ביקורת על הדברים שנחשפו בהקלטות: "בחוק הקורונה עמדנו על כך שזכות ההפגנה לא תיפגע. כך פועלת דמוקרטיה חזקה בשעת חירום. כל ניסיון לעקם את ההחלטה הזאת הוא ניסיון לעקם את זכויות האזרח. יש לוודא שלא מופעלים אמצעים אסורים, שיטור יתר או קנסות חריגים כלפי מפגינים". 

השר לענייני מודיעין אלי כהן מהליכוד תקף את המפגינים ואת המחאות בבלפור, ובריאיון למיכל רשף הוא אמר: "כן, צריך לעצור את הברדק". על המפגינים עצמם הוא אמר: "גם בהפגנות יש גבולות. נשים שמתפשטות על סמלי מדינה, הן אלה שקראו את צ'כוב - זו הדרך ארץ שהן רוצות להפגין?".

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס למחאות: "חופש המחאה הוא ערך עליון בתרבות הדמוקרטית שלנו, אסור לפגוע בו. זהו אחד מערכי היסוד עליהם מושתתת המדינה היהודית והדמוקרטית שיקרה כל כך לכולנו". עם זאת הוא הוסיף: "לצדו של חופש המחאה – האיסור על כל סוג של אלימות. אין ולא תהיה שום סובלנות לאלימות, ולהסתה. אלו המסיתים, אלו הקוראים לאלימות, אלו המרימים יד על המוחים, חייבים להיות מטופלים על ידי רשויות אכיפת החוק בכל חומרת הדין".

בפנייה למפגינים עצמם אמר ריבלין: "אם בחרתם לצאת להפגנה, כל הפגנה, בשם כל רעיון – אני קורא לכם, אנא, הקפידו לעשות זאת תוך שמירת מרחק בטוח, שמירה על הסדר הציבורי, תיאום עם משטרת ישראל, וכבוד לסמלי מדינת ישראל".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, אמר הבוקר בריאיון לאסתי פרז בן-עמי בכאן רשת ב, כי האופן שבו מתנהלות ההפגנות ההמוניות מגביר את סכנת ההידבקות. "אלפי המפגינים מצטופפים, חלקים בלי מסכות על פניהם וכשצועקים ושרים, נפלטים רסיסי רוק", הוסיף.

האזינו לריאיון עם פרופ' לוי בכאן רשת ב

על מינויו של הפרופ' רוני גמזו לממונה הקורונה אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי העיסוק במגפה עצום ורכיביו מרובים, והפרופסור גמזו והוא יודעים לעבוד יחד. לדברי הפרופ' לוי, סגר מלא הוא אחד הכלים להתמודד עם העלייה בתחלואה, אך מקבלי ההחלטות עושים הכול כדי להימנע מכך. לכן, הוסיף פרופ' לוי, יש להקפיד על מילוי ההנחיות, גם אם המגבלות שהוטלו על הציבור אינן נוחות.

מוקדם יותר התייחס שר המדע יזהר שי להקלטות. בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב, אמר השר כי "המשטרה חייבת להקפיד על הכללים שהיא בעצמה מנחילה". הוא הוסיף כי "אם המפגינים עומדים בכללים האלה - השר לא יכול להתערב בשיקולי המשטרה, וצריך לכבד את הוראות המשטרה באשר להפגנות הללו, כמו שכולנו מכבדים את המשטרה כשהיא אוכפת את שלטון החוק".

באשר להתפשטות מגפת קורונה בישראל, אמר השר החבר בקבינט הקורונה המצומצם, אמר כי יש התמתנות במקדם ההדבקה בישראל. "יש לנו כשלושה שבועות עד הרגע שבו יהיה צריך לקבל החלטה בעניין הסגר", הוסיף שי. לדבריו, "הרווחנו זמן כדי לגבש תכניות ולאפשר לממונה על המאבק בקורונה גמזו לפעול". שי הדגיש כי יש השפעה לצעדים שנקטה הממשלה בשבועות האחרונים וכי אם נמשיך להיות ממושמעים, אפשר שנסיר מסדר היום את גזרת הסגר הכללי.

האזינו לריאיון עם השר יזהר שי בכאן רשת ב

בעקבות חשיפת כאן חדשות, הודיעה הבוקר תנועת מחאת הדגלים השחורים כי תקיים מחר הפגנה מחוץ לביתו של השר לביטחון הפנים אוחנה. עוד מסרה התנועה כי תפנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה לבטל את כל הקנסות שניתנו למפגינים "מתוך רצון לרצות את שליח נתניהו בדרך לתפקיד המפכ״ל".

בהקלטות שנחשפו אמש בחדשות הערב בכאן 11, נשמע מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב דורון ידיד, אומר לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה כי המשטרה מנסה לצמצם את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים באמצעות רישום דוחות רבים על אי-עטיית מסכות. הדברים נאמרו בשיחה סגורה בין השר אוחנה לניצב ידיד ולכמה קצינים בכירים במשטרה. בהקלטה נשמע השר לביטחון הפנים מתייחס להפגנות מול המעון בבלפור ואומר כי אי אפשר להמשיך עם "הברדק הזה", כלשונו.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "הדברים שפורסמו הוצאו מהקשרם והם נאמרו בפורום רחב, דבר המעיד יותר מכל על השקיפות ושאין כל עניין להסתיר את הדברים שנאמרו. משטרת ישראל מבצעת אכיפה של חובת עטיית מסכה במרחב הציבורי גם במחאות, זאת ללא משוא פנים וללא כל קשר לזהות המפגינים או נושא המחאה. נזכיר כי ההיתר שניתן להפגין אינו פוטר אף אדם מעטיית מסכה במהלך ההפגנה בכדי למנוע הדבקה המונית, לכן פעילות הסברה והאכיפה בהקשר של עטיית מסכות בוצעה בהפגנות השונות. לצד יתר משימות המשטרה ,נמשיך לפעול גם לאכיפת התקנות למען שלום הציבור ובריאותו".

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי ינובסקי, יערה שפירא