חברת החשמל, ארכיון

חברת החשמל הודיעה על הקפאת ניתוק חייבים

המהלך בוצע עקב פרסומים בתוכניות "סדר יום" בכאן רשת ב ו"הצינור" ברשת 13. מסמנכ"ל שירות שיווק ורגולציה בחברה נמסר כי ההחלטה תחול עד לגיבוש אמות מידה שיאפשרו טיפול פרטני וממוקד באוכלוסיות מוחלשות
נופר משה פרדו
27 ביולי 2020
12:04

חברת החשמל הודיעה היום (שני) על נוהל חדש המונע ניתוק מיידי של לקוחות מאספקת החשמל. זאת בעקבות פרסומים, בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' ובתוכנית "הצינור" ברשת 13, על משפחות קשות יום שנותקה אספקת החשמל לבתיהן. במכתב שהוציא סמנכ"ל שירות שיווק ורגולציה בחברת החשמל, אורן הלמן, נאמר כי לאחר התעצמות הגל השני שבה החברה והחליטה על הקפאת ניתוקי חייבים עד לגיבוש אמות מידה שיאפשרו טיפול פרטני וממוקד באוכלוסיות מוחלשות.

מהאגודה לזכויות האזרח שעתרה לבג"ץ בנושא נמסר בתגובה: "משמח שחברת החשמל החליטה לבחון את מדיניות ניתוקי החשמל לאנשים החיים בעוני, בעיקר בתקופה זו. עם זאת, לא די בכך. יש לקבוע כי אנשים שמחוברים למונה תשלום מראש לא ינותקו מחשמל כלל, וכי החוב יגבה בדרכים מקובלות או באמצעות הסדר תשלומים. האגודה לזכויות האזרח מקווה שזו תחילתה של עיצוב מדיניות קבועה שתיושם גם בשגרה. מדיניות זו חייבת לקחת בחשבון את חשיבות אספקת חשמל כרכיב מרכזי בזכות לקיום בכבוד ואת חובת המדינה להבטיח נגישות של אנשים החיים בעוני לאספקת חשמל שוטפת".

בחודש יולי אשתקד עתרו ארבעה מנותקי חשמל לבג"ץ בדרישה שבית המשפט יורה שלא ניתן לנתק אדם מזרם החשמל בשל חוב כספי מבלי לערוך לו שימוע. העתירה הוגשה יחד עם איגוד העובדים הסוציאליים, רבנים לזכויות אדם, רופאים לזכויות אדם והאגודה לזכויות האזרח. לפי העתירה, ניתוק של אדם בשל חוב כספי יתבצע לאחר שיערך לו שימוע שבו ייבחנו המצב הכלכלי, המצב הבריאותי ונסיבות החיים שלו ושל המתגוררים עמו במשק הבית.