בית המשפט העליון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ניצחון למעסיקים: בג"ץ קבע שתעודת מחלה גורפת לעובד ששוהה בבידוד אינה חוקית

השופט אלכס שטיין קיבל את עמדת התאחדות התעשיינים וארגונים נוספים שביקשו לפסול את אישור המחלה הגורף שניפקה פרופ' סיגל סדצקי, וקבע שניתן שלא כדין. המשמעות - החל מ-30 בספטמבר חובה לשהות בבידוד לא תוכר באופן אוטומטי כיום מחלה
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
27 ביולי 2020
14:22

סוף לבידוד על חשבון ימי המחלה: בג"ץ קיבל היום (שני) שתי עתירות שהוגשו על ידי מעסיקים וקבע כי משרד הבריאות אינו רשאי להנפיק תעודת מחלה גורפת לכל השכירים שנדרשים לבידוד קורונה, שלמעשה משיתה את תשלום ימי הבידוד של השכירים על מעסיקיהם. השופט אלכס שטיין קבע כי ביטול תעודת המחלה הגורפת ייכנס לתוקף ב-30 בספטמבר.

בתחילת התפרצות הקורונה, הודיעה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הציבור לשעבר, פרופ' סיגל סדצקי, כי שהות בבידוד בהתאם להנחיות משרד הבריאות תוכר לצורך קבלת תעודת מחלה. משמעות החלטתה של סצדקי הייתה שבזמן השהייה בבידוד, עובד יעדר ממקום עבודתו באמצעות ימי המחלה, שעלותם יוצאת מכיסי המעסיק.

בג"ץ קבע כי חוק דמי מחלה אינו מסמיך את ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות להנפיק תעודת מחלה גורפת לכל העובדים השכירים השוהים בבידוד. בית המשפט הגיע למסקנה זו לאחר שניתח את לשון חוק דמי מחלה ותכליותיו וקבע כי חשש למחלה או להידבקות בנגיף הקורונה אינו בגדר "מחלה" ששוללת מהעובד את הכושר לבצע את עבודתו, כנדרש בחוק.

השופט שטיין קבע בהכרעת הדין: "חוק דמי מחלה לא אפשר לראש שירותי בריאות הציבור להוציא את תעודת המחלה הגורפת כדי לחייב באמצעותה את כלל המעסיקים בישראל לשלם לעובדיהם שבבידוד כפוי, דמי מחלה אף כשאלו אינם מגלים שום תסמיני מחלה ואין הם נשאים של הנגיף. תעודה זו הוצאה בחוסר סמכות ודינה בטלות".

את העתירות הגישו התאחדות התעשיינים, התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל, סל שירותי סיעוד וארגון חברות הניקיון בישראל. עוד נקבע שהמדינה תשלם לעותרים סכום כולל של 50 אלף שקל להוצאות המשפט.