התיעוד

שוטר רדף אחרי תלמיד אל תוך בית הספר ועיכב אותו בניגוד לחוק

בתקרית שתועדה לפני כחודש בחדרה, נראה השוטר רודף אחרי הנער שחצה לא במעבר חצייה לתוך בית הספר וגורר אותו החוצה – רגע לפני בחינת הבגרות • המשטרה: "הצעיר עוכב לצורך רישום דוח ולאחר מכן שוחרר" • משרד החינוך: "הנושא ייבדק על ידי גורמי המקצוע במשרד"
אוריה אלקיים
27 ביולי 2020
22:12
עודכן ב 07:31

שוטר רדף אחרי תלמיד ממוצא אתיופי בחדרה עד לתוך בית ספרו, ועיכב אותו בכוח - בניגוד לחוק. בתיעוד שפורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11, נראה התלמיד נמלט לחדר המנהלת – והשוטר מגיע לשם ומעכב אותו, תוך שהוא גורר אותו אל מחוץ לתחומי בית הספר.

האירוע התרחש לפני כחודש, אז שלושה תלמידי בית הספר הרב תחומי למדעים ואומנויות בעיר מיהרו לבחינת הבגרות במתמטיקה וחצו את הכביש שלא במעבר חצייה. ניידת משטרה עצרה לידם, ואז אחד הנערים, צעיר ממוצא אתיופיה, נבהל וברח. בתגובה כאמור, השוטר פתח במרדף אחריו.

קצין ביטחון של בית הספר סיפר לכאן חדשות: "קיבלתי טלפון מאחד התלמידים שהגיעו לבחינת הבגרות. אמרו לי 'יש תקרית פה בכניסה לבית הספר, שוטר גורר תלמיד שלנו'. רצתי למקום אבל השוטר כבר לקח אותו לקצה השני של בית הספר, לחניון, ושם חיכתה ניידת. הצגתי את עצמי בפני השוטר, וביקשתי ממנו להסביר לי מה קרה עם הילד - הוא ענה לי 'אל תתערב'".

אחותו של הנער אמרה לכאן חדשות: "איפה הרגישות? אתה נכנס לבית הספר - יש שם תלמידים שיכולים לראות את הסיטואציה המשפילה הזאת, ויש לזה השלכות נפשיות וחברתיות. איפה שיקול הדעת? למה לתקוף אותו בצורה כזאת כאילו הוא איזה עבריין?"

לאחר שהשוטר הוציא את התלמיד מבית הספר, הוא הועלה לניידת המשטרה ולאחר נסיעה קצרה הוחזר לבית הספר כשבידו קנס על אי עטיית מסכה. זאת אף שהנער עוכב מלכתחילה על חציית כביש שלא במעבר חצייה. בתיעוד נראה השוטר רודף אחרי הנער כשהמסכה שלו על הסנטר בלבד.

בעיריית חדרה ובבית הספר סבורים שמדובר באירוע של שיטור יתר כלפי ישראלים יוצאי אתיופיה, ובכירה בעירייה האשימה כי המשטרה טייחה את האירוע החמור.

ממשטרת ישראל נמסר: "הצעיר עוכב לצורך רישום דוח ולאחר מכן שוחרר. לאור טענות שעלו הועבר המקרה מיוזמתנו לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים, ומן הראוי להמתין לתוצאותיה בטרם הסקת מסקנות. נדגיש כי אין כל קשר בין מוצאו של החשוד לאכיפה שבוצעה לאחר שניסה להימלט מהשוטרים".

תגובת משרד החינוך: "פרטי המקרה הובאו לידיעתנו והנושא ייבדק על ידי גורמי המקצוע במשרד".