גזרת הר דב, גבול לבנון

עימות מול נסראללה לא נמצא בסדרי העדיפויות של ישראל

המערכה נגד ההתבססות האיראנית ממוקמת הרבה מעל חיסולם של ארבעה פעילי חיזבאללה • הקריאות מהיציע על אובדן ההרתעה נשמעות מנותקות • בשביל להזהיר את נסראללה לא צריך הצהרה תקשורתית, אולי זה היה בשביל לרכך אותו?
רועי שרון, פרשנות
28 ביולי 2020
00:59

יממה אחרי שיגור טיל הנ״ט לעבר האמבולנס הצבאי באביבים אמר מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ״פרצנו את הקו האדום של ישראל, תקפנו מחוץ להר דב״. זו אכן היתה הפעם הראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה שנסראללה עלה מדרגה בזירה שבחר לפגוע בישראל. אתמול, חזר נסראללה לזירה המוכרת והנוחה בהר דב. שטח מיוער, הררי, ללא גדר, ללא נוכחות אזרחים. בקרב התודעתי בין חיזבאללה לישראל זהו מגרש יותר קל להכלה, פחות נפיץ, פחות פוטנציאל הסלמה.

בשעה 15:30 אחר הצהריים זיהו התצפיתניות של צה"ל את החוליה חוצה את קו הגבול לתוך שטח ישראל. האמצעים שפיקוד הצפון מחזיק בגזרת הר דב מגוונים ומדויקים הרבה יותר מאש מקלעים ופגזי טנק. אבל המשימה שהוגדרה למפקדי הכוחות בשבוע האחרון היתה כפולה: לשבש את הפיגוע המתקרב, ולהימנע ככל הניתן מהסלמה. משימת השיבוש כללה בין היתר ירידה של כלל הכוחות הגלויים למדרון אחורי כדי למנוע ירי מדויק לעברם. השלב השני - להימנע מהסלמה - לא תמיד תלוי בצד הישראלי.

אבל המתווה שבחר חיזבאללה בהר דב סיפק את האפשרות גם למשימת הבונוס. הכוחות על ההר - לוחמי נח"ל, אגוז ושריון - ביצעו ירי ממאות מטרים, ככל הנראה כדי לגרום לחוליה להימלט. ירי מדויק היה משיג תוצאה קטלנית, אבל היה מחייב את חיזבאללה להגיב - לאו דווקא באופן מדוד - וייתכן שהיה גורר את ישראל לתוך עימות לא רצוי בתזמון גרוע במיוחד. את מאזן ההרתעה שישראל בונה מול חיזבאללה ראוי לבחון בהקשר יותר רחב מאשר תקרית טקטית בצהרי היום. הרקע לחדירה הוא תקיפה המיוחסת לישראל לפני שבוע בסוריה, שם נהרג פעיל חיזבאללה בדרג בינוני מינוס.

במערכה נגד הנוכחות האיראנית בסוריה, ישראל פועלת באגרסיביות. לכן הקריאות מהיציע על אובדן הרתעה נשמעות מנותקות

במערכה הזאת נגד הנוכחות האיראנית בסוריה ונגד העברות האמל"ח המתקדם לחיזבאללה, ישראל פועלת באגרסיביות. לכן, הקריאות מהיציע על אובדן ההרתעה נשמעות מנותקות הקשר. ההרתעה בין ישראל לחיזבאללה חזקה וקיימת לשני הצדדים: ישראל נמנעת (בדרך כלל) מפעילות בשטח לבנון ומפגיעה באנשי חיזבאללה, נסראללה מצדו זהיר מאד בהפעלת כוח נגד ישראל, בוודאי מתוך לבנון. בסדרי העדיפויות של ישראל המערכה נגד ההתבססות האיראנית ממוקמת הרבה מעל חיסולם של ארבעה פעילי חיזבאללה.

אם נסראללה מעוניין לאפסן את תוכניות הנקמה שלו, הכוללות פגיעה בחיילים, הוא בהחלט יכול להציג את ההישג התודעתי. במשך חמישה ימים דרוכה מערכת הביטחון באזור הצפון, כלי התקשורת עוסקים בנקמה המובטחת, ובזמן שחיילי צה"ל אינם נחשפים לצד הלבנוני של הגדר, אזרחי ישראל נעים בחופשיות בקו האש. מול ההישג הטקטי של שיבוש הפיגוע, נותר סימן שאלה על המסר שמעבירה ישראל בגישת ״אפס מטרות״. 

האיומים שנשמעו הערב בקריה נשמעו גם במהלך השבוע, ובשביל להזהיר את נסראללה לא נהוג לכנס את כלי התקשורת. ייתכן שנועדו דווקא לרכך אותו

ולצד קרבות התודעה הופיעה אמש הצהרה חגיגית ומשונה של ראש הממשלה ושר הביטחון. האיומים שנשמעו הערב בקריה נשמעו גם במהלך השבוע, ובשביל להזהיר את נסראללה לא נהוג לכנס את כלי התקשורת. גם ההודעה הראשונית בשיא הערפל התקשורתי של נתניהו על ״אירוע ביטחוני לא פשוט בצפון״ נשמעת מופרכת נוכח התוצאה המוצלחת של התקרית. מה ״לא פשוט״ בסיכול חדירה שהסתיימה ללא נפגעים? מה תהיה תגובתו של ראש ממשלה אם חלילה יהיו נפגעים? הסבר משכנע לצעדים התקשורתיים של השניים עד רגע זה לא נשמעו, אבל ייתכן שנועדו דווקא לרכך את נסראללה: אם מזכ"ל חיזבאללה ישתכנע שגרם לתבהלה בהנהגה הישראלית אולי יאות לסגת מכוונתו לפגוע בחיילי צה"ל ויסתפק במה שהשיג עד כה. אם אכן כך יקרה, דיינו.