t
פרופסור רוני גמזו

פרופ' גמזו: לא אתן שהגבלות שאין בהן היגיון יפגעו בכלכלה

ממונה הקורונה הציג את תוכניתו להתמודדות עם הגל שני: "הכניסה של צה"ל היא חשובה כדי לקדם קטיעת שרשראות הדבקה. כל הגבלה שתצא - תהיה ברורה" • נתניהו: "מצפה מכל שרי הממשלה לתת גיבוי"
עמיחי שטיין וגילי כהן
28 ביולי 2020
17:19
עודכן ב 21:29

כשבוע לאחר מינויו לממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו הציג הערב (שלישי) את תוכניתו להתמודדות עם הגל השני - "מגן ישראל". בין עיקרי התוכנית של גמזו: צמצום ההגבלות על הציבור, לצד אכיפה של ההנחיות הקיימות - עטיית מסכה, שמירה על ריחוק חברתי, איסור על התקהלויות - וציות ומשמעת מצד הציבור; פרסום תחזיות ונתונים באופן אחיד וקבוע; קטיעת שרשראות ההדבקה בעזרת צה"ל.

"ראינו ירידה באמון מצד הציבור, וזה גרם לכך שהמגפה עלתה", אמר גמזו בהצהרה לתקשורת. "מצד הממשלה צריך שקיפות, מקצועיות, ענייניות ושיתוף. נקטין את ההגבלות כמה שניתן. אני האחראי, אני לא אתן שיהיו הגבלות שאין בהן היגיון לפגוע בכלכלה. מצד האזרחים צריך אמון, התלכדות, התגייסות וציות להנחיות".

ממונה הקורונה הוסיף: "תהליך קטיעת שרשראות ההדבקה לא מסודר. סליחה משרד הבריאות, זו אופרציה והנדסה, ואני שמח שצה"ל לקח את זה. יש לו כלים ויכולות.  הכניסה של צה"ל היא חשובה כי זו מערכת שיכולה לעשות את התהליך במהירות.

"בלב ליבה של התוכנית זה החוזה החדש: מסכות, מרחק והיגיינה של האזרחים לצד מינימום הגבלות. אני לא אתן שהגבלה לא תהיה ברורה".

בתשובה לשאלות כאן חדשות בנוגע לשימוש באיכוני שב"כ בהתמודדות עם הנגיף, ובנוגע ליכולת של ישראל לקטוע שרשראות הדבקה בתוך 48 שעות, אמר גמזו: "איכוני השב"כ עוזרים לנו להכניס אנשים לבידוד בזמן אפס. זה עוזר ומקטין את התחלואה, ולכן בינתיים זה צריך להישמר. אני חושב שצה"ל יכול בתוך שבועיים להקים את המערך לקטיעת שרשראות הדבקה, והאפקט ייראה גם אחרי שבועיים. לכן צריך את הציבור".

לפני הצגת התוכנית של גמזו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ושר הבריאות יולי אדלשטיין מסרו הצהרות קצרות. נתניהו אמר כי הוא מצפה מכל שרי הממשלה לתת גיבוי לתוכניתו של ממונה הקורונה. גנץ אמר כי "מזה מספר ימים, ובתיאום עם הרמטכ"ל, החלה העבודה בצה"ל של הקמת מפקדה שתעזור בקטיעת שרשראות ההדבקה".

מוקדם יותר היום הציג גמזו ליו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס את ההתקדמות לקראת יצירת מודל "רמזור", שייצור ערים אדומות, כתומות וירוקות מבחינת רמת התחלואה. המודל נמצא כבר שבועיים בעבודה של המטה לביטחון לאומי, משרד הבריאות, מרכז השלטון המקומי וממונה הקורונה - וייתכן שיוצג בימים הקרובים.

לפי המודל, ככל שהעיר תהיה ירוקה יותר, לראש הרשות תהיה סמכות גדולה יותר מצד משרד הבריאות להפעיל אירועים ועסקים נוספים. בעיר אדומה רוב הסמכויות יהיו בידי פיקוד העורף ומשרד הבריאות, ויינתן לעיר סיוע.

כמו כן, בימים הקרובים תיערך פגישה בין גמזו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו, חיים ביבס, אלוף פיקוד העורף אורי גורדין ונציגי המל"ל. בפגישה יציעו קריטריונים לחלוקת הערים לאדומות, צהובות וירוקות, לפי מצב תחלואת הקורונה בהן.

בצוהריים סיירו נתניהו ואדלשטיין במחלקה לקליטת חולי קורונה בבית החולים סורוקה. נתניהו התייחס לתוכנית של גמזו: "הדבר המרכזי ששר הבריאות ואני רצינו לדעת, זה מה שרוני גמזו גם יעשה, מהו כושר הספיקה - מהי הקיבולת המקסימלית של בתי החולים.

"כרגע, הם יכולים להתמודד עם החולים הקשים - יש פה גם מיטות. אבל יש שאלה של כוח אדם - מתי אנחנו מגיעים לנקודת האזהרה שאומרים לנו: 'אנחנו לא יכולים לקבל יותר חולים', זאת השאלה הגדולה".

ביום ראשון האחרון פורסם בכאן חדשות כי האחות הראשית של שירותי בריאות הציבור, שאחראית על האחיות האפדמיולוגיות, הביעה התנגדות לרצונו של פרופסור גמזו, לצרף את משרד הביטחון לניהול מערך החקירות האפדמיולוגיות. פרופסור גמזו תומך במהלך במטרה לקטוע את שרשאות ההדבקה, אך האחות הראשית טוענת כי יש להשאיר את מערך החקירות בידי משרד הבריאות.