שאשא ביטון, ארכיון
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

יו"ר הקואליציה הודיע לשאשא ביטון: מדיח אותך מראשות ועדת הקורונה

שאשא ביטון: "ההחלטה של ראש הממשלה לפטר אותי, היא החלטה שמטרתה למנוע דיונים רציניים" • פרסום ראשון: הליכוד הטילה סנקציות על ח"כים שלא הצביעו נגד חוק איסור טיפולי המרה. ליתר הנענשים הודיע כי לא יוכלו להגיש חוקים עד לסוף המושב, שרים יקבלו עוד תורנויות במליאה • בסביבת נתניהו אומרים שרה"מ הוא שדחף להדחה
יערה שפירא
28 ביולי 2020
18:17
עודכן ב 19:49

פרסום ראשון: סיעת הליכוד הטילה היום (שלישי) סנקציות על חברי הכנסת שלא הצביעו נגד חוק איסור טיפולי המרה. חברי כנסת לא יוכלו להגיש חוקים עד לסוף המושב, ושרים יקבלו עוד תורנויות במליאה ביחס למה שהיו מחוייבים לעשות. כחלק מהסנקציות, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע לח"כ יפעת שאשא ביטון כי הוא מדיח אותה מראשות ועדת הקורונה.

יו"ר הקואליציה התקשר כבר בבוקר לשאשא-ביטון ועדכן אותה שעומדים להדיחה, והציע שתתפטר לבד. ביטון סירבה וקיבלה את המכתב הרשמי על ההדחה כעבור זמן קצר. בסביבת נתניהו אומרים שראש הממשלה הוא שדחף להדחתה ופועלים תחת ההנחה שכחול לבן תסתפק בהימנעות מהצבעת ההדחה.

שאשא ביטון הגיבה: ‏"פעלתי על פי צו מצפוני. ההחלטה של ראש הממשלה לפטר אותי, היא החלטה שמטרתה למנוע דיונים רציניים, למנוע שיח, למנוע הקשבה לציבור, למנוע השמעת קולות אחרים. אני שמחה שפתחתי את הוועדה גם בפני הציבור בשקיפות, ברצינות, בהקשבה מלאה ואני מתחייבת להמשיך לפעול כך גם בעתיד בכל מקום שאהיה".

עוד נענשו בליכוד: השרים יואב גלנט, ישראל כץ, אלי כהן, אופיר אקוניס ואמיר אוחנה, וחברי הכנסת שלמה קרעי, קרן ברק, שרן השכל, אבי דיכטר, עוזי דיין ומיכל שיר. ברק אמרה: "החלטה מופרכת שאין בה אחיזה במציאות. ח"כ ברק הודיעה במעוד מועד על קיזוזה בדיון, מכיוון שיש לה הצעת חוק דומה ואף מחמירה מזו שעברה בהצעה טרומית".

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר, צייץ בתגובה: "תפקידי וחובתי לדאוג לשלמות הקואליציה. לאחרונה יש התרופפות במשמעת הקואליציונית אשר מקשה עלינו לפעול למען עם ישראל. בעצה משותפת עם ראש הממשלה הוחלט להטיל סנקציות על מי שהפרו את המשמעת כפי שנהגו בכל ממשלות ישראל לדורותיהן. צר לי שיש מי שלא יודע לקבל ביקורת ובוחר לירות בתוך הנגמ"ש".

הכנסת אישרה בשבוע שעבר בקריאה טרומית את החוק של חבר הכנסת ניצן הורוביץ. בניגוד לעמדת הקואליציה, חברי כחול לבן הצביעו בעד החוק. 42 חברי כנסת הצביעו בעד ו-36 נגד. גם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה וחברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד הצביעו בעד.

בעקבות תוצאות ההצבעה, בש"ס הודיעו כי ‏לא ישתתפו בהצבעות במליאה עד להודעה חדשה. ביהדות התורה אמרו כי "החוק שעבר פוגע בקדושת המשפחה ומהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. תמיכת חברי כחול לבן בחוק פגעה באמון שנתנה יהדות התורה לכחול לבן. אנחנו עוצרים מרגע זה כל שיתוף פעולה עם כחול לבן".