נתב"ג
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

פרופ' גרוטו: "לא נדרוש בדיקות ובידוד ממי שמגיע ממדינות ירוקות"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות בוועדה לביקורת המדינה: "נאשר בקרוב מתווה לפתיחת השמיים"
דקלה אהרן-שפרן ומיכל וסרמן
29 ביולי 2020
10:24

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, הודיע היום כי משרדו עובד על מתווה חדש לפתיחת השמיים. בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה על עתיד התעופה בעידן הקורונה אמר גרוטו כי במסגרת המתווה, המגיעים ממדינות ירוקות לא יידרשו לבדיקת קורונה ולבידוד.

יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח בירך על הבשורה ואמר כי "התעופה היא אחד הענפים שנפגעו הכי מהר והכי עמוק. בהנחה שלא יהיה חיסון בחצי השנה הקרובה לא יכול להיות מצב שהתעופה בישראל לא תיפתח ונמצא עצמנו ביום שאחרי ללא תעופה ישראלית".

שר התיירות אסף זמיר אמר כי השמיים צריכים להיפתח כמה שיותר מהר, גם אם זה באופן חלקי ותחת הגבלות וחובת בידוד. "הצורך בבחינת נוסעים ובדיקתם ילווה אותנו שנים קדימה ולכן אין ספק שנדרשת השקעה תשתיתית ורפואית גדולה בנתב"ג לרבות הקמת מעבדות, בדיקות ונהלים", אמר.

שמואל זכאי, מנהל נמל התעופה בן גוריון אמר בדיון: "התו הכחול לענף התעופה יוצר בעיית קיבולת קשה בנמל התעופה בן גוריון - נרד מיכולת של 48 המראות ונחיתות בשעה ל-18 בלבד". עוד הוא הוסיף: "הדרך היחידה לוודא שנוסע לא נושא עמו את הנגיף זה באמצעות בדיקות, אבל משרד הבריאות טוען שלבדיקות יש אחוז טעויות גדול וגם שבדיקות הן משאב לאומי ואין לבזבז אותן על טיסות. כל עוד זאת הגישה - לא יתחדשו הטיסות ואנחנו כבר מעבר לנקודת האל-חזור. אולי כדאי להכניס את לימודי השחייה ללימודי הליבה כי אזרחי ישראל לא יוכלו לצאת מפה אחרת".