המפגין שהותקף אתמול בהפגנה בתל אביב

המפגין שהותקף: "ביקשתי עזרה ונתקלתי באטימות של המשטרה"

יום אחרי תקיפת המוחים: נעצרו 3 חשודים • ריבלין: רצח של מפגין שיצא למחות הוא אינו תרחיש דמיוני • המפגין שנעצר בחשד שזרק אבן על שוטרים בהפגנה בת"א לכאן חדשות: "ראיתי רעולי פנים, הם ראו מישהו, צעקו 'אותו אותו' וקפצו עליו במכות"
איתי שיקמן ואוריה אלקיים
29 ביולי 2020
15:02
עודכן ב 18:14

המשטרה עצרה היום (רביעי) שלושה חשודים במעורבות בתקיפת המפגינים אתמול בהפגנה בתל אביב. החשודים הועברו לתחנת המשטרה לצורך חקירתם. החשודים משויכים לקבוצת האוהדים "פאנטיקס" בקרב אוהדי מכבי תל אביב שמתנגדת לשילוב ערבים בקבוצה. מהמשטרה נמסר כי החקירה נמשכת ונבדק הרקע והנסיבות של התקיפה. המפגין שהותקף אתמול סיפר לכאן חדשות: "הותקפתי על ידי קבוצה מאורגנת שהוסתה על ידי המסית שיושב בבלפור. ניגשתי לשוטרים בבקשה שיעצרו את התוקפים ונתקלתי באטימות. המשטרה כאן כדי להגן על ידי המסית שיושב בבלפור".

המפגין שנעצר אמש לאחר שלפי החשד זרק אבן לעבר שוטרים ומפגינים שוחרר היום בבית המשפט. בריאיון לכאן חדשות הוא סיפר: "ראיתי קבוצה של שבעה-שמונה רעולי פנים. הם ראו איזשהו מישהו, אמרו 'אותו אותו' וקפצו עליו במכות". הוא הוסיף: "האבן לא פגעה באף אחד. היא נפלה לרגלי אחד האנשים ששלושה מהם מסתבר אלה שהלכו מאחור היו שוטרים. זה לגמרי היה נראה שהם חלק מתוך הקבוצה. לא רק זה, באותו רגע הם נתנו לקבוצה ללכת".

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיב בחריפות לתקיפת המפגינים ומסר: "נוכח ההתפתחויות האלימות ביממה האחרונה – רצח של מפגין שיצא למחות במדינת ישראל ורצח של ראש ממשלה בישראל אינם תרחיש דמיוני. אני זועק מרה מול האלימות המופנית כלפי מפגינים ומבקש ממשטרת ישראל למצות את הדין עם מחולליה. אני זועק מרה נגד הקריאות לפגוע בראש הממשלה ומשפחתו וקורא למשטרת ישראל לקחת כל איום שכזה ברצינות מלאה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאלימות וכתב: "מצפה מהמשטרה להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין עם האחראים, אין מקום לאלימות מכל סיבה שהיא". נתניהו הוסיף כי באותה מידה אין מקום להסתה ואיומים נגדו ונגד בני משפחתו, והתייחס גם למיצג המחאה נגדו בכיכר רבין בתל אביב, שאותו כינה "איום מביש בצליבה".

נתניהו הוסיף: "לצערי, כששוטר הוכה קשות על ידי מפגינים מול מעון ראש הממשלה ונזקק לניתוח, או כשאיומים ברצח מתפרסמים נגדי ונגד משפחתי מדי יום - התקשורת ואישי ציבור רבים בוחרים להתעלם מכך". ראש הממשלה תקף את יו"ר האופוזיציה ואמר כי "לפיד, בדומה לאהוד ברק, אף מעודד קבוצות של אנרכיסטים שמטרתן הפרת הסדר הציבורי וערעור יסודות החברה הישראלית". 

מהמשטרה נמסר כי במהלך המחאה אמש בתל אביב, שהתפצלה למספר תהלוכות, החלו אירועי אלימות, לרבות פגיעה פיזית במפגינים ופציעתם. "עם קבלת הדיווח נפתחה חקירה, במסגרתה זוהו החשודים בתקיפה ונאספו ראיות שונות הקושרות אותם למעשה. שלושה מעורבים באירועי התקיפה נעצרו והם מועברים לתחנת המשטרה לחקירה". השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הגיב להודעת המשטרה: מברך את משטרת ישראל על פעולה מהירה ונחושה נגד מחוללי האלימות אמש. חרף כל המחלוקות, אין ולא יהיה שום הכשר לאלימות וכל מקרה יטופל במלוא החומרה".

במכבי תל אביב בכדורגל סירבו להתייחס לתקיפות האלימות אמש של חברי ארגון "הפנאטיקס". מדובר בארגון אוהדים חזק ביותר ביציע שנמצא בעימות מתמשך עם הנהלת מכבי תל אביב שבשיחות פרטיות אף מכנה אותו "ארגון פשע". לפני כשש שנים חברי ארגון הפנאטיקס הרבו לקלל קללות גזעניות את כוכב הקבוצה מהרן ראדי בעקבות ביקור שלו בחג מוסלמי בהר הבית, ולכן ראדי החליט לעזוב את הקבוצה. מאז, מכבי תל אביב לא החתימה אף שחקן ערבי.