המחאה בתל אביב ביום שלישי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

זה עלול להסתיים אחרת: המשטרה הפקירה את ביטחון המפגינים ותושבי ת"א

אנשי הארגון האלים והגזעני "פנאטיקס" הסתובבו ברחובות וחיפשו קורבנות. השוטרים נעלמו מהשטח, התעלמו מדיווחים רבים על אלימות ונפגעים, ובשיא - איפשרו לתוקפים להימלט. אם המפגינים לא היו מפרסמים תיעודים, המשטרה לא הייתה נוקפת אצבע
רועי ינובסקי | פרשנות
30 ביולי 2020
10:35

במשטרה חזקה עם מפקדים שמבינים את כובד אחריותם - הפקרות משטרתית כמו שאירעה ביום שלישי בהפגנה בתל אביב, לא הייתה עוברת לסדר היום. הייתי שם ברחובות העיר במשך שעות ארוכות, וראיתי במו עיני איך השוטרים ויתרו על מיגור האלימות, התעלמו מתלונות המוחים כי הותקפו בברוטליות ונמנעו מביצוע מעצרים - על אף שבריונים אלימים הסתובבו ברחובות באין מפריע. 

העובדה שהאירועים הסתיימו בחמישה פצועים בלבד ולא בתוצאות חמורות יותר היא בגדר נס. זה יכול היה להסתיים אחרת. 

כשהמשטרה התרשלה במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2015 זה הביא מיד לוועדת חקירה ומסקנות, אלא שבמשטרה של מ"מ המפכ"ל מוטי כהן ומפקד מחוז תל אביב דוד ביתן - האדישות כבר הפכה לערך. עוד יום, עוד טענות למחדלים, התוקפים עוברים (ליד השוטרים) והשיירה עוברת.

מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן וניצב דוד ביתן (צילום: יונתן זינדל ונועם ריבקין פנטון, פלאש 90)

ההפגנה בתל אביב החלה בשעה 19:30 מול ביתו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים סביב בית השר, אך זה בכלל לא היה היעד של אלף המוחים שהגיעו למקום. זמן קצר אחרי תחילת ההפגנה הם יצאו לתהלוכה ברחובות תל אביב, חסמו את רחוב יגאל אלון, נתיבי איילון ונכנסו לתוך מרכז העיר. בכל אותה עת המשטרה אפשרה את התהלוכה - צעד שאפילו זכה להודעת הערכה מצד מארגני המחאה. אולם, בשלב מסוים השוטרים פשוט נעלמו מהמקום. פשוט כך.

לקראת השעה 22:45 צעדנו ביחד עם המוחים ברחובות ונדהמנו מכך שמאות צועדים הולכים ברחובות תל אביב ואין כלל משטרה בסביבתם, אף אחד לא מווסת את חסימות הצירים מחד ואף שוטר גם לא מאבטח את הצועדים הרבים מאידך. 

בכל אותו הזמן מסתובבים ברחובות אנשי ארגון האוהדים "פנאטיקס" של מכבי תל אביב. מדובר בקבוצה קיצונית, אלימה וגזענית שמתנגדת לצירוף ערבים לקבוצה. אם תרצו "האח התאום" של לה פמילייה. בכיר במכבי הגדיר בפני כתב כאן חדשות יואב בורוביץ' את פנאטיקס "ארגון פשע". לא היה צורך במודיעין עמוק כדי לדעת שזה יהיה המצב ברחובות העיר, מספיק היה להתעדכן באתרי הספורט על הזכייה באליפות של מכבי תל אביב בכדורסל באותו הערב. 

הפוטנציאל היה עצום, אך שוטרים לא היו. במאמר מוסגר ולשם השוואה, תהלוכה אחרת עם פוטנציאל נפיץ, שהתקיימה בשבוע שעבר בירושלים מרחוב בלפור לכנסת - זכתה לאבטחה הדוקה של מאות שוטרים עם חסימות צירים מתוכננות.

בסביבות השעה 23:00, כעשרה בריונים תקפו באלות, גז פלפל ובקבוקי זכוכית את המפגינים וגרמו להם לפציעות. לפי העדויות מאותו הערב - היו כמה תקיפות באזור הסינמטק. הנפגעים סיפרו שאיתרו שוטרים ברחובות סמוכים, אך אלו פשוט התעלמו מהטענות ולא רצו לבצע את עבודתם.

אחד המפגינים שהותקפו 

טל מיכאלי, שנפגעה מבקבוק זכוכית, סיפרה לנו איך היא ניגשה לכמה שוטרים בניידת כשהיא מדממת, הראתה להם את הפציעה והם נפנפו אותה: "חלקם לא הורידו את החלון של הניידת. חלקם הסתכלו על הפציעה ואמרו 'שימי על זה מים'". מיכאלי לא היחידה. אל מוקד 100 ואל ניידות המשטרה שכן אותרו בסביבה הגיעו מפגינים רבים, חלקם פצועים, והתריעו על חבורת הבריונים שמסתובבת ברחובות. אף אחד לא טרח לטפל באירוע ולעצור אותם או אפילו לדווח לכוחות בסביבה על המתרחש. 

עם מפקדים דומיננטיים דבר כזה פשוט לא היה יכול לקרות. אבל פיקוד מחוז תל אביב, ממפקד המרחב ניצב משנה חיים בובליל ועד מפקד המחוז ניצב דוד ביתן - נרדם בשמירה. 

את שיא ההפקרות ניתן לראות בסרטון שצילם וערך אסף שפיר, ובו נראה מרדף של המפגינים אחר התוקפים שבו הם מתעדים אותם. בשלב מסוים, נראים שוטרים סמוים כשהם מזהים את אנשי פנאטיקס ומשוחחים איתם בנינוחות, כשבאותה עת אחד מהתוקפים אף זורק את האלה שלו לפח ומעלים ראיות מתחת לאף של השוטרים.

התקיפות של המפגינים לא עניינו את המשטרה. רק פרסום הסרטונים בידי המפגינים הניע את המשטרה לפעול

אחד המפגינים שעקב אחרי התוקפים השליך אבן לעברם ונעצר. אך השוטרים שחררו את שאר אנשי פנאטיקס לדרכם. המפגינים סיפרו שוב לשוטרים את שאירע והתחננו בפניהם לעשות משהו. אך התוקפים פשוט שוחררו כאילו דבר לא קרה - והמפגינים שברחובות הופקרו. בהודעה המשטרתית לתקשורת דווח על "קטטה" ועל אותו מפגין שנעצר בגין השלכת אבן. חמשת הפצועים שהותקפו ונדקרו בברוטליות באזור הסינמטק נעלמו מהדיווחים, על אף התלונות הרבות למשטרה והתיעודים. 

אם לא היו עיתונאים וסרטונים שצילמו מפגינים - בזה היה מסתיים הטיפול המשטרתי. התקיפות של המפגינים פשוט לא עניינו אותם. רק פרסום הסרטונים יום לאחר מכן הביא את המשטרה לפעול. בינתיים האנרכיה ברחובות תל אביב המשיכה. ברחוב מנחם בגין איתרו מספר מפגינים רכב עם אוהדי מכבי תל אאביב ותקפו אותם. גם שם, לא היו שוטרים. כשאין משטרה - הדרך לכאוס קצרה מאוד. 

בינתיים נעצרו אתמול אחר הצהריים רק שלושה חשודים בתקיפה. אחד מהם שוחרר לאחר שהתברר שלא היה שם. 

מ"מ המפכ"ל מוטי כהן הוציא הודעה לקונית ותמוהה שבה הוא קרא למפגינים "לשמור על המחאה נקייה מאלימות". או שהוא לא יודע מה מתרחש ברחובות שעל ביטחונם הוא אחראי, או שמדובר פשוט בפחדנות. בכל אופן, מי שמצפה לבדיקה מעמיקה של תפקוד המשטרה בפיקודו באירוע והפקת לקחים - ייאלץ להמתין כנראה למפכ"ל הקבוע שימונה בקרוב. בינתיים - איש הישר בעיניו יעשה.