מ"מ המפכ"ל
צילום: יונתן זינדל ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

תקיפת המפגינים במחאה בתל אביב: שני חשודים נוספים נעצרו

עד כה נעצרו חמישה חשודים במעורבות באירועים האלימים בהפגנה - שניים מהם במעצר בית ואחד שוחרר • הערב: מוחים נגד נתניהו יגיעו לבלפור, אנשי "לה פמילייה" יפגינו במתחם התחנה
דניאל אלעזר, צח שפיצן רועי ינובסקי
30 ביולי 2020
09:38
עודכן ב 17:05

משטרת תל אביב עצרה היום (חמישי) שני חשודים נוספים בתקיפת מוחים במהלך ההפגנה שלשום, והודיעה כי צפויים מעצרים נוספים. קודם לכן שוחררו שני חשודים אחרים למעצר בית עד יום ראשון, ובית משפט הרחיק אותם מתל אביב למשך 15 יום. חשוד חמישי באירוע, שנעצר אתמול, שוחרר אמש.

בית המשפט קבע בנוגע לאירועי האלימות בהפגנה כי מדובר בשתי קבוצות שהתגרו אחת בשנייה. השופטת ענת יהב ציינה בדיון: "אינני יודעת לומר מי התחיל ומי החזיר, לא ראיתי שקבוצה אחת הסירה את ידיה ועזבה את המקום, אלא שתי הקבוצות גם יחד התעמתו האחת עם השנייה".

בד בבד, הערב  צפויות להתקיים שתי הפגנות בעיר, האחת מחוץ למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור נגד בנימין נתניהו, ושנייה של אנשי "לה פמילייה" במתחם התחנה. ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, אמר לקראת המחאה כי "לא נאפשר אלימות מכל סוג שהיא, פגיעה במפגינים, באזרחים ובשוטרים כאחד. נפעל במלא חומרת הדין נגד מפרי הסדר".

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, קורא למנוע את המחאות: "תשעה באב אינו כשאר הימים, זהו יום צום ארוך המתקיים השנה בחום מתיש. מתוך התחשבות בתושבי העיר בכוחות הביטחון, ובמיוחד לנוכח החום הקיצוני, אני מקווה שקריאתי תיענה".

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, התייחס למחאות הערב ואמר: "לא נאפשר אלימות מכל סוג שהיא, פגיעה במפגינים, באזרחים ובשוטרים כאחד. נפעל בנחישות במלוא חומרת הדין נגד מפרי הסדר". כהן הדגיש בהודעתו כי המשטרה אינה גוף פוליטי, וכי היא נקיים משיקולים זרים: "אנו פועלים לטובת הציבור כולו". זאת ברקע חשיפת כאן חדשות על ניסיונו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לדכא את המחאות נגד ראש הממשלה. 

ההפגנות הערב יתקיימו ברקע מתיחות רבה. אמש פורסם ב"חדשות הערב" כי במשטרה נערכים לאפשרות שאנשי "לה פמילייה" ינסו להגיע לאזור כיכר פריז ולתקוף מפגינים נגד נתניהו. בעמוד הפייסבוק של "לה פמילייה" נכתב: "שימו לב שמאלנים סמרטוטים, כללי המשחק משתנים". 

חבר הכנסת עופר שלח מיש עתיד אמר הבוקר, בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב, כי הוא חושש מרצח של מפגין:  "ההסתה והאלימות כבר קיימות, השאלה אם זה יצא לפועל זה עניין של מזל". שלח התייחס לדברי ראש הממשלה, שגינה את האלימות ובד בבד קרא להפסיק את ההסתה נגדו. "נתניהו מוגן על ידי יחידה של שב"כ, הסכנה לחייו היא אפסית. ההשוואה בינו לבין אדם שמותקף בידי חבורת בריונים ברחוב היא התבכיינות". 

האזינו לראיון עם ח"כ שלח בכאן רשת ב

חבר הכנסת מיש עתיד התייחס גם להתנהלות המשטרה: "השוטרים מבצעים את עבודתם בתנאים מאוד קשים, הם מוצאים עצמם בין הפטיש לסדן. בזמן שראש הממשלה והשר לביטחון הפנים מפעילים לחץ על המשטרה, זה שם את הפיקוד במצב בלתי אפשרי", כך לדברי שלח.

מנגד, שר המודיעין אלי כאן אמר לכאן רשת ב כי גורמי ביטחון שהוא שוחח עימם מודאגים מהעלייה בהסתה נגד ראש הממשלה. כהן ציין כי "אני נתקל בעשרות פוסטים שקוראים לרצח ולאלימות כלפי ראש הממשלה, אני לא חושב שיש עוד אנשים שמאויימים באותה מידה כמוהו".

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, אמר בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב כי בעיניו ראש הממשלה לא מצוי בסכנה: "הימים האלו לא מזכירים את הימים שקדמו לרצח רבין - אז היתה כוונה מאוד ברורה לרצוח. אני חושב שחייו של נתניהו אינם בסכנה, הציבור שמפגין בבלפור לא קורא למותו - אלא להתפטרותו, מה שלא היה טרם הרצח.

שר המשפטים אבי ניסנקורן התייחס גם כן להסתה נגד ראש הממשלה ואמר: "רף ההסתה עולה כלפי כולם, לא רק כלפי נתניהו. יש הקצנה גם כלפי אנשי משפט, צריכים להיזהר ולפקוח עיניים". על האלימות כלפי המפגינים הוסיף ניסנקורן: "זכות ההפגנה היא זכות יסוד - מי שיוצא להפגין לא צריך להיפגע. ראש הממשלה אומר דברים שלא צריכים להיאמר". 

סגן השר לביטחון הפנים, גדי יברקן, אמר לכאן רשת ב כי המפגינים מקבלים יחס של איפוק מהמשטרה, והתייחס גם למחאות של קהילת יוצאי אתיופיה שהתקיימו לפני כשנה. לדבריו: "המהות של המחאות של יוצאי אתיופיה ואלו של היום שונה - אלו אנשים שלא מקבלים את תוצאות הבחירות וגם לא את פסיקת בג"ץ, ולמרות זאת המפגינים מקבלים יחס של חמישה כוכבים. השר אוחנה ואני מנחים את המשטרה לאיפוק". 

האזינו לריאיון עם סגן השר יברקן בכאן רשת ב