גנץ במסיבת עיתונאים
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

הדיון בהסרת הסגר בסופ"ש נדחה לשבוע הבא, מרכזי הקניות: נפתח כבר מחר

בשל התנגדות שרים, הוחלט לדחות את הסרת הסגר בסופי השבוע • משרד הבריאות הודיע לרה"מ: ניתן לבטל את הסגר במתכונתו הנוכחית • חוקרים באוניברסיטה העברית: צפויים עוד כ-200 מקרי תמותה בשלושת השבועות הקרובים, אך מסתמן שהושגה שליטה • מספר הנפטרים מקורונה עד כה עלה ל-500 בני אדם
עמיחי שטיין
30 ביולי 2020
12:00
עודכן ב 22:54

בשל התנגדות חלק משרי הממשלה, הוחלט הערב (חמישי) כי הדיון בהסרת סגר סוף השבוע יתקיים רק בשבוע הבא. למרות החלטת הממשלה, מרכזי הקניות איימו כי יפתחו כבר בסוף השבוע הקרוב. בין המתנגדים – גם השרים החרדים. זאת, בין השאר, בגלל שהמצב בבתי הכנסת ישאר ללא שינוי מבחינת מספר המתפללים הקיים כיום.

שר נוסף המתנגד להסרת סגר סוף השבוע הוא השר יזהר שי: "היעד הממשלתי שהוגדר הוא 400 חולים ליום, בינתיים אנחנו על 2,000 נדבקים ליום. קצב הצמיחה אומנם התמתן אבל לא נוכל להגיע ליעד בלי צעדים משמעותיים. מי שבסופו של דבר הוסמכו לקבל את ההחלטה היו שר הבריאות אדלשטיין והפרופסור גמזו", אמר שי.

בפורום החנויות והקניונים אמרו: "לנוכח העובדה שהנושא הפך לכפייה דתית ואין לו כל קשר לנסיונות עצירת המגיפה, החליט הפורום להורות לכל מרכזי הקניות והחנויות שנהגו לעבוד בשבתות לפתוח את כל עסקיהם בשבת הקרובה כפי שנהגו בעבר. הפורום תומך בפרויקטור הקורונה החדש ובעיקר בהצהרתו בנושא החזרת אמון הציבור. לצערנו הרב שוב אנו נתקלים בפוליטיקה רדודה שמערערת באופן קיצוני את אמון העם. נמשיך לשמור על התו הסגול ובריאות הלקוחות שלנו כמו בימי החול. הקורונה לא מופיעה רק בשבת".

שר הבריאות והדרג המקצועי, הפרופסורים חזי לוי וגרוטו, הציגו הערב לראש הממשלה נתניהו את עמדת המשרד כי סגר סוף השבוע במתכונתו הנוכחית והמצומצמת אינו יעיל וכי אפשר לבטלו. שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר הביטחון בני גנץ, שוחחו מוקדם יותר על האפשרות להפסיק את הסגר בסופי השבוע. היום החלה עבודת מטה על היעילות של הסגר, לאור העובדה שהוא חלקי בלבד.


הגבלות סגר סוף השבוע

הסגר שהוטל בסופי השבוע רחוק במתכונתו הנוכחית מההצעה הראשונית שהעלה שר המדע יזהר שי. במקור הוצע להטיל סגר מיום שישי בבוקר ועד יום ראשון, פרט לחנויות מזון ובתי מרקחת, וכן בערבי ימי חול. בסופו של דבר אושר סגר בסופי שבוע בלבד, ואחרי דיונים בוועדת הקורונה הוסרו מההצעה חלק מההגבלות. ראש המל"ל, מאיר בן שבת, תמך בזמנו בסגר במתכונת "ליל הסדר".

חוקרים מהאוניברסיטה העברית מעריכים כי על פי נתוני התחלואה, מסתמן שהושגה שליטה בהתפרצות התחלואה הנוכחית. לדברי החוקרים, ניכרת התייצבות בשיעור החולים שמצבם בינוני וקשה. בנייר עמדה שפרסמו החוקרים, נכתב כי לצד זאת, מספר הנדבקים הגבוה דורש המשך הקפדה על ההנחיות וכי צפויים עוד כ-200 מקרי תמותה בשלושת השבועות הקרובים בעקבות גל התחלואה בחודש יולי. לדבריהם, אפשר לייחס את בלימת התחלואה במידה רבה למגבלות על איסור התקהלויות שעליהם הודיעו באמצע החודש. החוקרים קוראים למקד כעת את המאמצים בקטיעת שרשראות ההדבקה.