מיקה קרני, צילום: דניאל אלסטיר
צילום: דניאל אלסטיר

שאלון לשבת עם מיקה קרני

האלבום הכי טוב שהיא שמעה לאחרונה, השיר הכי יפה שלה שאתם לא מכירים ואם היא לא הייתה מוזיקאית, מה היא הייתה עושה? מיקה קרני מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
31 ביולי 2020
06:30

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את מיקה קרני.

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
Blue של ג'וני מיטשל. שמעתי אותו אצל חבר טוב בתיכון וחרשתי עליו עד שהכרתי כל ניואנס בשירה של ג'וני. ממש הוצאתי אותו אחד לאחד. אלבום מופת!

מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
האלבום האחרון של אביתר בנאי - לשונות של אש. אביתר אמן מדהים, מוזיקאי עמוק ומעניין. הוא כותב אותנטי ושם את האמת שלו על הנייר, ובכלל בנאדם מעורר השראה מכל הבחינות. תמיד אהבתי אותו ואוהבת את כל האלבומים שלו.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
נחמיה 17. זה שיר מהאלבום הראשון שלי שאני מאוד אוהבת. הוא מהשירים הנסתרים האלה, שנמצאים שם רק לאלו שמעמיקים במוזיקה של אומן, ומקשיבים לכל האלבום ולא רק ללהיטי הרדיו.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?
"פריז" הוא דואט שעשיתי עם מיקי שביב, ואותו אני פחות אוהבת. זה שיר שלדעתי לא כתוב טוב, מופק ממש לא לטעמי כפי שהוא היום, ובעיקר - השירה שלי שם ממש נוראית לדעתי. הוא קיטש לא מוצלח.

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
אני חושבת שבבי"ס רימון הבנתי שאני במוזיקה לכל החיים. נכנסתי לעניין הכתיבה וההלחנה וזה מאוד מילא אותי, הייתה בי ידיעה כזו שזה המקום שלי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
כאלה רגעים היו הרבה! בתחילת הקריירה, בכל פעם שמשהו לא הצליח כפי שחשבתי, בראש שלי כבר הלכתי לעבור מקצוע. זה עבר עם השנים ועם ההתבססות בתחום וההעמקה במוזיקה שלי. התחלתי יותר ויותר להאמין בזה שיש לי זכות קיום בעולם המוזיקה בארץ.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?
Songs In The Key Of Life של סטיבי וונדר. כי זה אלבום מופת שעושה לאנשים שמחה ותקווה. הוא מחזיר אותך להאמין ביופי של העולם הזה.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
עיניים גדולות. הסרט מביא איזו ישראליות ישנה, קולית ומגניבה ביותר שנעלמה כבר, לצערי. הוא עושה טוב על הנשמה הסרט הזה. הייתי רוצה לכתוב לו את השירים, או לפחות לשיר עם אריק את שיר הנושא המקסים.

ברגעים קשים – מהו השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
כל שיר רגאיי. רגאיי עושה לי טוב בגלל הניגוד בין המילים למוזיקה. המילים מחאתיות בדרך כלל, או מדברות כאב, וכששמים על זה את הקצב של הרגאיי זה דווקא עושה לך טוב, הכאב מקבל תזוזה שעושה שמח.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
רופאה. רפואה זה תחום שתמיד עניין אותי. גוף האדם, הבריאה המושלמת הזאת, כשהיא "משתבשת"- להחזיר אותה לשלמותה זה עניין גבוה. אני מאמינה מאד ברפואה אלטרנטיבית, ככה שסביר שהייתי לומדת גם רפואה קונבנציונאלית וגם אלטרנטיבית ומשלבת איכשהו בין הידע מפה ומשם.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
אוי וויי! "ולפעמים החגיגה נגמרת..."