-

מה מעודד במספרי קורונה שפרסמו חוקרי האוניברסיטה?

איך דווקא גרף אפרפר של חוקרים מהאוניברסיטה העברית שעוקבים אחרי מספרי הקורונה יכול להיות סימן חיובי? רגע לפני שהשבוע נגמר - שאול אמסטרדמסקי מנסה לפזר קצת אופטימיות
שאול אמסטרדמסקי
30 ביולי 2020
19:11

היי, יום חמישי הגיע, ואני יודע שזה תשעה באב וזה יום צום, אבל בכל זאת הפעם לשם שינוי יש לי משהו חיובי להגיד. וזה לא קורה הרבה, אז חשבתי אולי בכל זאת.

קבוצה של חוקרים וחוקרות מהאוניברסיטה העברית בירושלים עוקבים כל הזמן אחרי המספרים של הקורונה, והם פרסמו היום גרף מהמם. הגרף הזה עוקב אחרי מספר המאושפזים בינוני וקשה. זה מדד חשוב כי בסוף כשאנחנו מדברים על זה שאנחנו לא רוצים שמערכת הבריאות תקרוס, זה מה שעלול להוביל לקריסה שלה.

והגרף הזה הולך אחורה-אחורה, עד ההתחלה של הגל הראשון ועד היום. ומה שיפה בגרף הזה זה שהם שמו עליו את כל האירועים, בשביל לראות מה האפקט של הצעדים שלנו שבועיים אחרי.

פתחנו את החנויות, פתחנו את גני הילדים ואת בתי הספר של הילדים הקטנים. אחרי זה פתחנו את בתי הספר לכל הילדים, פתחנו את בתי הכנסת, ואז הגרף קצת התחיל לעלות. אחר כך פתחנו את גני האירועים, ואז הגרף ממש ממש עלה. אבל אז... התחלנו לסגור.

והגרף הזה מראה מה קורה 12 ימים אחרי, וזה החלק היפה שלו. ו-12 ימים אחרי שסגרנו את גני האירועים, אחרי שסגרנו התקהלויות גדולות, הגרף הזה מתחיל להתייצב. וזה בעיניי מאוד חיובי כי זה אומר שאנחנו יכולים לחיות בצד הקורונה מבלי להרוס את כל הכלכלה, זה די מדהים.

יש פה סימן שאלה אחד גדול, כי התלמידים עכשיו לא בבתי הספר ולא מדביקים אחד את השני. שאלה טובה מה יקרה בספטמבר

כן, יש דברים שאי אפשר לעשות, כמו אולמות אירועים, אבל אם הנזק הוא ממוקד אז זה אומר שאנחנו כממשלה וכחברה יכולים לעזור הרבה יותר בקלות לענף הזה. למשל, לענף האירועים, שעוד מעט מגיע לשיא שלו בט"ו באב. ואנחנו יודעים שאנחנו צריכים להשקיע הרבה מאוד כסף בענף הזה בשביל לעזור לו איכשהו לעבור את התקופה הקרובה, וזה הרבה יותר קל והרבה יותר נוח מאשר לשפוך כסף על כולם.

יש פה סימן שאלה אחד גדול, כי התלמידים עכשיו לא בבתי הספר ולא מדביקים אחד את השני. שאלה טובה מה יקרה בספטמבר. אבל עדיין, סימן אחד לאופטימיות - מה, לא ניאחז בו?