אילינסקי מצביעה בשגרירות רוסיה בתל אביב ובקונסוליה

"רודפים את חושפת הבעיות": הישראלית שהביכה את פוטין - והסתבכה

הרשויות ברוסיה פתחו בחקירה פלילית נגד יעל אילינסקי מנהריה, ישראלית בעלת אזרחות רוסית שתיעדה את עצמה מצביעה 3 פעמים במשאל העם על שינויים בחוקה הרוסית • "ראוי שהמערכת תעסוק בפתרון בעיות מבניות ולא ברדיפה אחר מי שחושף אותן", אמרה לכאן חדשות
יואב זהבי
31 ביולי 2020
10:21

"קיוויתי שההד שלו זכה החומר ששיתפתי ישפיע על הליך ההצבעה", סיפרה הבוקר (שישי) יעל אילינסקי, תושבת נהריה נגדה פתחו אמש רשויות אכיפת החוק ברוסיה בחקירה פלילית בחשד לעבירה על חוקי הבחירות. אילינסקי, תושבת נהריה בעלת אזרחות רוסית, תיעדה את עצמה מצביעה שלוש פעמים במשאל העם על שינויים בחוקה הרוסית בחודש שעבר - בשגרירות רוסיה בתל אביב, בקונסוליה הרוסית בחיפה ובאינטרנט.

היא העלתה את התמונות לדף הפייסבוק שלה והסיפור זכה להדים בתקשורת ברוסיה. בשיחה עם כאן חדשות אמרה אילינסקי כי מטרתה הייתה לחשוף את הבעיות המבניות ברוסיה. "ככלל, שיטת ההצבעה ברוסיה, לוקה בחסר והניסיון שלי הראה שאין שום בקרה על ההליך במוקדי ההצבעה בחו"ל", אמרה.

אילינסקי אומרת כי היא מתייעצת עם עורכי דינה וחשה נרדפת. "הידיעה על כך שהרשויות ברוסיה פתחו נגדי בהליך פלילי הפתיעה אותי, שלא לומר אכזבה. אני חושבת שמן הראוי שהמערכת של המדינה תעסוק בפתרון של בעיות מבניות ולא ברדיפה אחר מי שחושף את הבעיות האלה".

הפעם האחרונה שבה ביקרה אילינסקי ברוסיה הייתה בחודש דצמבר האחרון. לדבריה, בני משפחתה וקרובים רבים שלה חיים במדינה. כעת, לאחר פתיחת החקירה, ברור לה שלא תוכל לשוב לשם בקרוב. לדבריה, "הייתי רוצה שכשהילדים שלי יגדלו הם יוכלו לקבל החלטה באיזו מדינה לחיות. יש להם אזרחות ישראלית ורוסית, והייתי רוצה שהם יוכלו לבחור מדינה מתוך ראייה של האפשרויות שהמדינות האלה מעניקות, ולא בשל המגבלות שהן מטילות".