כתבי כאן חדשות

תקציב חד שנתי או דו שנתי, ההפגנות בכל העולם והגרסה המצרית למי טו

הפרשנים והמגישים של כאן חדשות עם הרגעים שייזכרו מהשבוע האחרון - ואלו שיעצבו את השבועות הבאים
מערכת כאן חדשות
01 באוגוסט 2020
11:10

ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה תקציב חד שנתי, אבל ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ רוצה תקציב דו שנתי, בהתאם להסכם הקואליציוני. אבל מה זה בעצם תקציב דו שנתי? איך נולד המושג? ומה החסרונות של תקציב כזה? שאול אמסטרדמסקי הסביר לנו.

בשולי חתימת ההסכם בין המדינה לעובדות הסוציאליות התבשרנו על מקור המימון לתוספת התקציבית שנדרשה להסכם: קיצוץ רוחבי. קיצוץ רוחבי הוא אחת הפרקטיקות החביבות על הפוליטיקאים שלנו. במקום לבחון את עוגת התקציב ולהחליט היכן יש שומנים מיותרים – מקצצים מכולם באופן שווה. ליאל קייזר שואלת מה שווה התקציב אם בסוף הפוליטיקאים לא רוצים לשלוט בו.

מה שקרה בוועדת הכספים של הכנסת העיף לשאול אמסטרדמסקי את המוח - תצוגת תכלית של חברי כנסת שפשוט מעיפים כסף לכל מקום, ובכלל לא אכפת להם שזה כספו של משלם המיסים. חברי הכנסת אמרו דבר כזה, בעיקר יושב ראש הוועדה משה גפני: חבר'ה, המענק של ראש הממשלה לכל אזרח - מסתכם בשישה מיליארד שקלים. למה אנחנו עוצרים בילד השלישי? מה עם הילד הרביעי, החמישי, השישי והשביעי? מה, להם לא מגיע? מה, לגדל ילדים זה לא יקר?

יואב זהבי ביקש להרים לרגע את הראש - המחאות לא קורות רק בישראל. מניגריה ועד תאילנד, מבריטניה ועד לבנון - אזרחים בעשרות מדינות בעולם יצאו להפגין נגד צעדי השלטון. בבסיס כל המחאות האלו נמצאת מגפת הקורונה והמשבר הכלכלי בעקבותיה. איך זה ייגמר? כשמגפה עולמית פותחת תיבת פנדורה פוליטית וחברתית בכל יבשת בעולם - אף אחד לא באמת יודע.

רועי קייס סיפר על נתון בלתי נתפס: מתוך 100 נשים במצרים - 99 חוו הטרדה מינית. למה הוא סיפר את זה? אחרי התיעודים הקשים מכיכר תחריר והיקף בלתי נתפס של הטרדות מיניות, נראה שמשהו מתחיל להשתנות במדינה שבה כל אישה יכולה להפוך לקורבן. זה מה שקרה כשהנשים במצרים הפסיקו לשתוק - וכשסוף סוף היה גם מי שיקשיב.