תיעוד מההתעללות בגן

סטירות, דחיפות והשפלות: הזוועות מ"הפעוטון של טולי" נחשפות

לבקשת כאן חדשות, ביהמ"ש התיר לפרסום את תיעוד ההתעללות שעברו הפעוטות, כפי שנתפס במצלמות האבטחה בגן • ביהמ"ש שיחרר היום במפתיע למעצר בית את בעלת הגן • המקרים נחשפו לאחר שאחד מההורים גילה את התיעודים, כשהגיע לתקן את מצלמות האבטחה בגן • רה"מ הודיע שיתמוך בהצעת החוק להחמיר בענישה של מי שמתעלל בילדים
איתי שיקמן והדס גרינברג
12 באוגוסט 2020
14:00
עודכן ב 16:54

החשד להתעללות בפעוטון "טולי" ברמלה: לבקשת כאן חדשות, בית משפט השלום בראשון לציון אישר היום (רביעי) את פרסום סרטוני האבטחה המתעדים כמה ממקרי ההתעללות שביצעו לכאורה בעלת הגן, בעלה ושבע סייעות שעבדו בו. בתיעוד שהגיע לידי כאן חדשות נראות שתי הסייעות, שהן העצורות הראשונות בפרשה, רוחמה סעד ונירית שוויד. בעקבות מקרי ההתעללות בגן, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי יתמוך בהצעת החוק של אופיר כץ להחמרת הענישה של מתעללים בילדים, על אף שבכחול לבן כרגע מתנגדים לה, בשל התנגדות משרד המשפטים.

הסרטונים מההתעללות בפעוטון ברמלה

עד כה נעצרו ונחקרו בפרשה תשעה חשודים: בעלי הגן, ליטל ומשה ברסי, ושבע סייעות - רוחמה סעד, נירית שוויד, חני צאצאשוילי, אורלי שרגני, ענבל דוניו, בטי זיתון וקלודין אמיר. נגדן הוגשו הצהרות תובע לקראת הגשת כתב אישום. מלבדם זומנו למשטרה חלק מהורי הפעוטות לצפייה בקטעים בהם מופיעים ילדיהם, כדי שכל אחד יאשר כי ילדו הוא אכן הנפגע המופיע בתיעוד. בית משפט השלום בראשון לציון החליט היום להאריך עד ליום ראשון את מעצרו של משה ברסי, אך בהחלטה מפתיעה החליט לשחרר את בעלת הגן ליטל ברסי למעצר בית. המשטרה ביקשה עיכוב ביצוע עד מחר. 

 הסייעות רוחמה סעד ונירית שוויד.

במשטרה סיימו לצפות בכל מאות הסרטונים המתעדים את ההתעללות בגן מכל שמונה המצלמות, ואמרו כי יש כ-200 מקרי אלימות בתיעודים. כל המצלמות מכילות תיעוד של כחודש וחצי אחורה. נציג המשטרה אמר באחד מהדיונים בפרשה: "אנחנו עובדים 24/7 סביב התיק, יש עשרות שעות של צפייה בחומרים". 

השופטת בתיק, דיבון סגל, ציינה בבית המשפט כי "זהו תיק חריג, מדובר באלימות שיטתית בגילים הללו, ריבוי המקרים וריבוי המעורבים מלמדים על מסוכנות". בידי המשטרה ראיות לכך שבעלת הגן הייתה נוכחת ועדה לחלק ממקרי ההתעללות בפעוטות ואף תקפה בכמה מקרים בעצמה את הילדים.

השופטת סגל אמרה בדיון בהארכת מעצרה של ליטל ברסי: "מנהלת הגן חשודה בנקיטת אלימות באופן ישיר כלפי מי מהפעוטות. מתיק החקירה עולה בבירור כי היא הנחתה את מי מהסייעות לנקוט באלימות כלפי הפעוטות כדרך הטיפול בהם". על משה ברסי הוסיפה השופטת כי "על פי החשד מדובר במי שפנו אליו לעזרה כדי לסייע בטיפול בילדים. כשהם עשו בגן דברים שלא תאמו את הציפיות, החשוד נטל אותם בכוח ובאופן אגרסיבי".

בתחילת החודש פורסמו צילומי מסך מהתכתבויות בין הורי הפעוטות לבעלת הגן. בהודעות ששלחו ההורים הם מציינים חבלות כאלה ואחרות איתם הילדים חוזרים מהגן, ברסי השיבה: ״אצלנו בטוח לא מרביצים. זה שלב מלא בדמיון״. במקרה נוסף הורה שאל בהודעה מי פגע בילדו בגן, ונענה: ״שיהיה בריא הוא נכנס לעימותים עם כולם״.

"קשרו את הבן שלי לכסא" 

עם פרסום הפרשה חשפו הורים בגן את הזוועות שעברו ילדיהם, ושנצפו בתיעודים ממצלמות האבטחה."כל ילד שבוכה מקבל סטירה", סיפר אחד מהורים ותיאר: "קושרות ילדים לכסאות עם חיתול, זורקות חבילת מגבונים על הילדים ובודקות מי פוגעת יותר חזק. מכסות אותן בשמיכות כדי שיישנו ומכסות גם את הפנים שלא יינשמו".

עוד סיפר האב: "נתנו להם מכות סתם ככה בלי סיבה, פתאום כל אחת נותנת סטירה לילד, מאחורה בראש, בפנים. הילד שלי גם נפגע. ראיתי שבארוחת צוהריים הוא נרדם על המגש ומעירים אותו עם סטירה או משפריצים עליו מים. ההורים ראו בסרטון אחר שלא הספקתי לראות שקשרו את הבן שלי לכסא עם ידיים אחורה עם חיתול״.

מתי, הורה לילד נוסף מהגן, סיפר: "הן היו זורקות לילדים במבה על הרצפה. הילד שלי עד היום אוכל במבה מהרצפה, הוא צריך טיפול פסיכולוגי בגיל שנתיים. הן דרכו עליהם כשהם ישנו, זרקו להם מגבונים לראש. הן נהנו, סדיסטיות". ירון, שבנו היה בגן, סיפר על השינוי שחל בהתנהגותו: "הבן שלי מרביץ לעצמו וצוחק, זורק את האוכל על הרצפה, מסרב לאכול וקשה לו להירדם בלילה". 

בת אל אמין כהן, אימה של פעוטה בגן, אמרה בבית המשפט: "אנו מצפים שהמדינה תיתן להורים את האפשרות לצפות במצלמות הרשת בזמן אמת. מדובר בחסרי ישע שאין עליהם פיקוח. כל אחת שהייתה קופאית יכולה לפתוח גן ולהיות עם ילדים. אף אחד לא יתייחס לילדים שלנו כאילו הם פחית שימורים". 

 הסייעות החשודות בהתעללות יחד עם בעלת הגן