השר שי
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

השר שי: מדברים עם ח"כים, חלקם מהימין, על הקמת ממשלה חלופית

שר המדע והטכנולוגיה בכאן רשת ב: נעשה הכול למנוע פגיעה בדמוקרטיה – לא תהיה פסקת התגברות • גם ליברמן אמר שיצביע נגד הפסקה • בכחול לבן דחו את הפשרה בעניין התקציב • סגן שר האוצר: "אי אפשר להעביר תקציב דו־שנתי. הוא לא מוכן"
קלמן ליברמן
02 באוגוסט 2020
10:32

השר יזהר שי מכחול לבן אמר הבוקר (ראשון) כי נעשים מאמצים למנוע הליכה לבחירות, ובהם הקמת ממשלה חלופית. לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן־ליברמן" בכאן רשת ב אמר כי במפלגתו מדברים עם חברי כנסת, קצתם ממפלגות ימין, וכי יש רבים במערכת שהליכה לבחירות היא הדבר האחרון שהם רוצים.

בעניין פסקת ההתגברות, שצפויה לעלות השבוע בכנסת, אמר שי כי במפלגתו יתנגדו, וכי הליכוד יעשה טעות אם יתמוך בה. "נעשה הכול למנוע פגיעה בדמוקרטיה הישראלית, לא תהיה פסקת התגברות", הדגיש שי.

האזינו לריאיון המלא עם השר שי בכאן רשת ב

גם יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס בתוכנית לפסקת ההתגברות ואמר: "אנחנו נצביע נגד פסקת ההתגברות, זו הסחת דעת מהעיקר". בעניין ההגבלות על העסקים בסופי השבוע אמר כי לא יעודד הפרה של החלטות ממשלה, אך אם לא ייפתחו מרכזי הקניות בסוף השבוע הקרוב, יבואו אליהם הוא ואנשי מפלגתו, ויתייחסו להוראת הממשלה כבלתי חוקית בעליל.

עוד אמר חבר הכנסת ליברמן בכאן רשת ב כי בעלי החנויות סובלים כבר חודשים מהגבלות ומסגר, ומאבדים פרנסה. "את ההחלטות צריך לקבל על בסיס מקצועי, ולא פוליטי תוך כניעה למפלגות החרדיות". לשאלה על מי תמליץ מפלגתו לראשות הממשלה אם ייערכו עוד בחירות, אמר ליברמן כי יהיו רבים וטובים שיראו עצמם מועמדים לתפקיד, וכי הוא עצמו יכול להחזיר אותנו לנורמליות ולעשות את הדרוש. "בכל יום אנחנו רק מסתבכים והולכים. אין אנשים שאין להם תחליף".

האזינו לריאיון עם ליברמן בכאן רשת ב

בכחול לבן דוחים את הצעת הפשרה בעניין התקציב

מוקדם יותר דווח בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי בכחול לבן דוחים הצעת פשרה שהוגשה למפלגה בעניין משבר התקציב, ולפיה יאושר בממשלה תקציב דו־שנתי, אך לכנסת יובא בשלב הראשון רק תקציב לשנה הנוכחית. בליכוד ובמפלגות החרדיות הביעו תמיכה בהצעה. ביום חמישי ערכו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויושב ראש ש"ס, אריה דרעי, פגישה בעניין התקציב. על פי מקורות פוליטיים, עלתה בפגישה גם אפשרות ללכת לבחירות. בלשכת ראש הממשלה ובלשכתו של דרעי לא הגיבו לידיעה.

סגן שר האוצר איציק כהן מש"ס התייחס בכאן רשת ב לעניין התקציב ואמר: "הדבר  היחידי שמונח על השולחן זה תקציב 2020, אם הוא לא יעבור עד 25 באוגוסט נמצא את עצמנו במערכת בחירות קשה והרסנית. אין הרבה אפשרויות – רק תקציב חד־שנתי, זאת האפשרות היחידה שאפשר להעביר. הוא מוכן ומונח. אפשר בתהליך בזק לאשר אותו".

בתגובה לטענה כי מדובר בהפרת ההסכם הקואליציוני: "מי שביקש את הסעיף הזה בהסכם הקואליציוני זה הליכוד. הם אלו שגם ביקשו לבטל אותו. אפשר לגלות אחריות ולא לגרור את המדינה לבחירות נוספות. אי אפשר להעביר תקציב דו־שנתי. הוא לא מוכן, זה תקציב מורכב מאוד. כל גורמי המקצוע אומרים כי יש לאשר את התקציב של השנה עכשיו, ואחר כך לדון בהמשך".

האזינו לריאיון המלא עם סגן שר האוצר בכאן רשת ב

בהכנת הידיעה השתתף זאב קם