בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: אי-פי

נתניהו: מנסים לרמוס את הדמוקרטיה בהפגנות; גנץ: עלינו להגן על המפגינים

בישיבת הממשלה אמר נתניהו: "זה מדגרות של קורונה, מתדלקים את ההפגנות האלה" • יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר מנסה לארגן פגישה בין נתניהו ליו"ר ועדת הקורונה, ח"כ שאשא ביטון
מיכאל שמש וזאב קם
02 באוגוסט 2020
12:23

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר להפגנות נגדו, ותקף את המפגינים: "אני רואה ניסיון לרמוס את הדמוקרטיה, יש עיוות של כל הכללים. זה מדגרות של קורונה. אף אחד לא מגביל את זה ולא ניסה להגביל את זה, ומתדלקים את ההפגנות האלה, במיוחד בהתגייסות תקשורתית שאני לא זוכר כמוה. מעודדים אותן. מאפשרים לשתק שכונות, מאפשרים לחסום כבישים, בניגוד מוחלט לכל מה שהיה מקובל בעבר". נתניהו הוסיף: "אני מגנה אלימות כלשהיא. אין לה שום מקום, משום צד, ויש לנו אפס סובלנות כלפי כל גילוי של אלימות או כל איום באלימות. מצד כלשהוא, כלפי כל אדם".

את הדברים אמר ראש הממשלה בתגובה לדברי ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ,  שביקש מנתניהו בשבוע שעבר להעלות לדיון על סדר היום של הממשלה את נושא ההפגנות - אך נתניהו סירב. "כשלטון מוטלת עלינו האחריות לאפשר את קיומן של ההפגנות ולהגן על המפגינים", אמר היום גנץ.

בישיבת הממשלה התקיים עימות בין שר התקשורת יועז הנדל שטען כי תפקיד התקשורת הוא לבקר את הממשלה, לנתניהו שהשיב מנגד כי אחידות כמו "בתקשורת שלנו" לא רואים במשטרים לא דמוקרטיים. השר הנדל אמר: "גם אתה, ראש הממשלה, וגם אני, שמחים שיש קולות שונים בתקשורת וצריך להעצים את התהליך הזה, אבל תפקידה של התקשורת לבקר אותנו". נתניהו השיב: "אין ספק – יש גיוון בתקשורת המיינסטרים. אחידות כזו לא רואים במשטרים לא דמוקרטיים". 

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד אמר בתגובה לדברי נתניהו: "ביבי אף אחד לא הולך לקראתם ואף אחד גם לא שואל אותך. הפגנה היא זכות יסוד של אזרחים בדמוקרטיה. נכשלת בניהול המשבר. נכשלת בטיפול באבטלה ובעצמאים כי התעסקת בהטבות המס שלך ובתיקים הפליליים שלך. התנתקת מהציבור ואיבדת את אמונו. הדרך היחידה שלך לגרום להפגנות האלה להיפסק היא להתפטר"ץ

סיעות ש"ס ויהדות התורה: לא נתמוך בפסקת ההתגברות

בתוך כך, סיעות ש"ס ויהדות התורה הודיעו כי לא ייתמכו בהצעת חוק פסקת ההתגברות, שאמורה להעלות השבוע להצבעה בכנסת על ידי האופוזיציה באמצעות ח״כ איילת שקד. נציגי הסיעות החרדיות הודיעו כי הם מחוייבים לשלמות הקואליציה ומניעת קיום בחירות, פועלים להעברת תקציב המדינה ולמאבק בנגיף הקורונה.

נתניהו התייחס בישיבת הממשלה גם למשבר הקורונה ואמר כי ממונה הקורונה הלאומי פרופסור רוני גמזו יציג מחר בקבינט הקורונה את הצעדים הדרושים להורדת מקדם ההדבקה והיקף התחלואה במדינת ישראל. "רק שיתוף פעולה של הממשלה ושל הציבור, קודם כל בהקפדה על הכללים של מסכות, ריחוק, היגיינה וצמצום ההתקהלויות - רק אלה יעזרו לנו לשטח את העקומה, להשתלט על המגיפה ולארגן שגרה ארוכת טווח עד שימצא החיסון", אמר נתניהו.

ברקע המתחים בתוך הממשלה, יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר מנסה לארגן פגישה בין נתניהו ליו"ר ועדת הקורונה, ח"כ שאשא ביטון. אם הפגישה תהיה מוצלחת ויושגו בה הבנות, ישקלו בליכוד להמתיק את עונשה של שאשא ביטון ולבטל את הדחתה מראשות הוועדה.

כמו כן, אושרו היום מינויי ראשי הנציגויות של ישראל בעולם, ובהם לראשונה אושר מינויה של שגרירה לאנגליה – ציפי חוטובלי. לתפקיד שגרירת ישראל בבייג'ינג מונתה אירית בן אבא ויטלה. לתפקיד שגריר ישראל במוסקבה מונה אלכסנדר בן צבי. לתפקיד שגריר ישראל במינסק מונה אלכס גולדמן־שיינמן. לתפקיד הקונסול הכללי של ישראל בשנחאי מונה אדוארד שפירא ולתפקיד הקונסול הכללי של ישראל בבנגלור מונה יהונתן צדקה.