עולם התרבות

שאשא-ביטון: עולם התרבות איננו בן ערובה של הממשלה

ועדת הקורונה דנה במתווה לפתיחת אירועי תרבות • מנהלי בתי החולים לרה"מ: ההתנהלות מולנו מסכנת את יכולותינו להתמודד עם הקורונה • ממונה הקורונה גמזו אישר כניסת 12 אלף אברכים ו־2,000 סטודנטים זרים לישראל • המוסדות אליהם יגיעו בחורי הישיבות והסטודנטים יתחייבו כי הלומדים בהם יעמדו בתנאי הבידוד
ורד פלמן
03 באוגוסט 2020
10:14
עודכן ב 14:20

ועדת הקורונה בכנסת דנה הבוקר (שני) בפתיחת עולם התרבות. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון, אמרה הבוקר כי עולם התרבות איננו בן ערובה של הממשלה. למרות הבטחת משרד הבריאות לוועדת הקורונה בשבוע שעבר, לא הציגו היום נציגיו, מתווה או תאריך יעד לפתיחת מופעי תרבות ואומנות. יו"ר הוועדה הדגישה כי "הממשלה משתמשת בתירוצים ולא בתשובות כנות ואמיתיות לפתיחת עולם התרבות. במופעים כאלו ניתן לשלוט היטב בשמירת ההנחיות: מי קונה את הכרטיס, היכן הוא יושב, הגדרה מראש של מקומות ישיבה וקפסולות. ורק צריך לבחור באיזה מתווה לבחור. מריח לא טוב שדווקא עולם זה לא יכול להיפתח, ויש לקבוע תאריך יעד מוגדר".

ד"ר איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר בדיון: "מצב התחלואה במגמת התייצבות, אך עדיין מספר החולים הקשים גבוה. אסור לפתוח מהר מדי כי ראינו מה הייתה התוצאה". לדבריו, משרד הבריאות יצר מתווה אחיד, לא לפי מספר אנשים אלא לפי גודל יחסי, תוך קביעת מספר אנשים מקסימלי. במקומות סגורים יחמירו יותר מאשר בפתוחים ותהיה הפרדה בין ישובים ירוקים לאדומים. "לא ניתן לקבוע תאריך-יעד אלא לפי מצב התחלואה, וגם בתי המלון ייסגרו אם התחלואה תעלה. בעוד כשבוע 9 באוגוסט, יגובש צו חדש".

מנהלי בתי החולים: ההתנהלות מולנו מסכנת את יכולותינו להתמודד עם הקורונה

בתוך כך, פורום בתי החולים הממשלתיים מזהיר היום כי מדינת ישראל לא נתנה עדיין פתרונות ראויים לתפעולם השוטף באמצעות תקציב הולם לכל בית החולים על כל מרכיביו. במכתב לראש הממשלה נתניהו כתב יו"ר הפורום, ד"ר מיקי הלברטל, כי זו למעשה הפקרה של בתי החולים הממשלתיים של מדינת ישראל.

"מערכת הבריאות הישראלית נמצאת בימים אלו בהתמודדות עם מגפת הקורונה, האתגר החברתי, כלכלי ובריאותי הגדול ביותר שהיה מאז הקמת מדינת ישראל. למרות היותנו ששה חודשים בלב ליבו של משבר הקורונה, ההתנהלות הנוכחית מסכנת את יכולות של בתי החולים להתמודד עם מגפת הקורונה והתרחישים שעמם אנחנו נצטרך להתמודד בשלב המידי ולאורך זמן. מנהלי בתי החולים הממשלתיים פנו בשבועות האחרונים לכל גורם על מנת להימנע מלהגיע למצב משברי זה אך ללא הואיל. לצערנו הרב, אם לא ינקטו צעדים מיידים, ומדינת ישראל לא תתעשת ותעביר את מלוא התקציב שלו אנו זקוקים כדי להמשיך ולהפעיל את בתי החולים, לא תהייה ברירה בידנו, בניגוד מוחלט לסולם הערכים שלנו, אלא לנקוט בצעדי התכנסות וצמצום בכוח האדם בכל הסקטורים המטפלים – אלו שעומדים בחזית".

הממונה על המאבק בקורונה, הפרופסור רוני גמזו, אישר היום את בואם לישראל של יותר מ־20 אלף תלמידי ישיבות, סטודנטים ומשתתפים בפרויקט מסע ובתכנית נעל"ה. תלמידי הישיבות והסטודנטים יידרשו לשהות בבידוד של שבועיים בקבוצות של ששה לכל היותר במוסדות שאישר משרד הבריאות. במשרד מתכוונים לגייס פקחים לפקח על שהות המבקרים בישראל.

כאמור, במסגרת ההחלטה ייכנסו 12 אלף בחורי ישיבות ו־2,000 סטודנטים זרים בחודשיים הקרובים לישראל. על פי ההחלטה, תלמידי הישיבות והסטודנטים יתחייבו לעמוד בתנאי בידוד של שבועיים. לדברי גמזו, משרד הבריאות מבקש ממוסדות התלמידים להתחייב לאפשר את העמידה בתנאי הבידוד. "הפרה של התנאים היא הפרה של תנאי השהיה בארץ על כל המשתמע מכך, הן כלפי התלמיד והן כלפי המוסד".

אתמול אמר פרופסור גמזו בכאן רשת ב כי יישקל גירוש של תלמידים זרים שלא עמדו בתנאי הבידוד. "אני אומר לראשי המוסדות – בין אם זה ישיבות או אוניברסיטאות – כל אחד שמגיע ואמור להיות בקפסולה ולא ישמור על הקפסולה – נצטרך לנקוט בצעדים כלפי המוסד ואולי כלפי אותו אחד".