-
צילום: מרים אלסטר ויונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: במשרד רה"מ בוחנים מענק נוסף לאזרחים לפני חגי תשרי

במשרד יבחנו אם המענקים סייעו להנעת הצריכה - מה שיהווה תמריץ לעוד תשלום • נתניהו לפרופ' גמזו ומשרד הבריאות: הציגו ביום רביעי הצעה קונקרטית להורדת מספר חולי הקורונה בישראל • הצעת המל"ל - סגר בשבועיים שקודמים לפתיחת שנת הלימודים
שאול אמסטרדמסקי, עמיחי שטיין וליאל קייזר
03 באוגוסט 2020
20:33

במשרד ראש הממשלה בוחנים מענק נוסף לאזרחים לפני חגי תשרי, כך פורסם הערב (שלישי) לראשונה ב"חדשות הערב" בכאן 11. הבחינה נעשית על ידי ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הפרופסור אבי שמחון, שקידם גם את המענקים הקודמים. המטרה היא לבדוק ככל הניתן אם הכסף שניתן במענקים באמת הופנה לצריכה, או ש"נספג" בחשבונות הבנק של הציבור. במקרה שהכסף אכן יועד לצריכה, הדבר יהווה תמריץ להעברת מענק נוסף. 


בתקופה האחרונה הצליח הביטוח הלאומי לאסוף מידע על הציבור, וייתכן שהדבר יאפשר לתת מענק בצורה מדוייקת יותר, למי שזקוק לו במיוחד. ועדיין, בדרג המקצועי ממשיכים להתנגד לחלוקת מענקים באופן ספציפי. 

בד בבד, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים הופתעו היום בזמן ישיבת קבינט הקורונה כשהתברר שממונה הקורונה, הפרופסור רוני גמזו, לא הציג מתווה ספציפי להצביע עליו. נתניהו אמר לגמזו ואנשי משרד הבריאות בדיון: "הציעו הצעות קונקרטיות, דברים ספציפים להורדת מספר החולים". בסוף הישיבה דרש ראש הממשלה מהממונה: "תגיעו עד יום רביעי עם הצעה קונקרטית להצביע עליה".


שרים שהשתתפו בדיון אמרו לכאן חדשות: "על פניו היה חוסר תיאום והבנה עם פרופסור גמזו בנוגע למה הוא היה אמור לעשות בדיון – אנחנו באנו לשמוע הצעות קונקרטיות, הוא הגיע עם קווים כלליים". בדיון מקדים שנערך בשבוע שעבר לקראת הדיון היום, ראש הממשלה ביקש מממונה הקורונה וממשרד הבריאות להציע הצעה בנוגע לאיך יש להוריד את מספר החולים עד ל-1 בספטמבר. 

הצעת המל"ל: סגר בשבועיים שקודמים לפתיחת הלימודים

המועצה לביטחון לאומי הציגה בפני קבינט הקורונה היום הצעה להטיל סגר במתכונת מסויימת בשבועיים שקודמים לפתיחת הלימודים, במטרה לאפשר את החזרה לפעילות של מערכת החינוך. הצעה נוספת שהובאה בפני הקבינט היא "תוכנית הרמזור", שעיקריה פורסמו אמש ב"חדשות הערב". מטרת התוכנית - הסדרת פעילות המשק, המגזר הציבורי ומערכת החינוך לפי גודל המקום ומספר האנשים הנמצאים בו, ולא לפי סוג הפעילות. ההצעה עוררה מחלוקת, ונטען כי ישנה עדיין אי בהירות לגבי הקריטריונים המהווים מעבר משלב לשלב. 


לפי מתווה "תוכנית הרמזור": במצב של מספר חולים וקצב הדבקה נמוכים, יותרו אירועים בהשתתפות 500 איש בשטח פתוח ו-250 במבנה סגור. במצב של עלייה בתחלואה וקצב הדבקה יציב, יותרו התקהלויות של 200 בני אדם בחוץ, ו-100 בפנים. אם ישנה עלייה בתחלואה ובקצב ההדבקה, יותרו התקהלויות של עד 50 משתתפים בשטח פתוח ו-25 בשטח סגור, ובמצב של תחלואה גבוהה וקצב הדבקה גבוה - 20 משתתפים בחוץ ועשרה בפנים.