לשכת התעסוקה
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

המוסד לביטוח לאומי: רק כמחצית מהשכירים במשק חזרו לעבודה

בתחום המסחר שבו היה האחוז הגבוה ביותר של מבקשי אבטלה חזרו כ-60% מהשכירים לעבודה. אחוז החזרה הנמוך ביותר לעבודה נרשם בקרב שכירים המועסקים במשקי הבית
נופר משה פרדו
04 באוגוסט 2020
08:55

רק כמחצית מהשכירים בממוצע מכלל ענפי המשק, שפנו לקבלת דמי אבטלה בשל משבר הקורונה, חזרו לעבודה. כך עולה מנתוני מחלקת המחקר של המוסד לביטוח לאומי שפורסמו היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מהנתונים עולה כי החזרה לעבודה חלקית בכל ענפי המשק ולא רק בענפים שבהם הוטלו הגבלות מחמירות.

בתחום המסחר, שבו היה האחוז הגבוה ביותר של מבקשי אבטלה - כ-17.7% מכלל התביעות - חזרו 58.2% מהשכירים לעבודה. התחום שבו נרשמה החזרה הקטנה ביותר הוא שכירים המועסקים במשקי בית, שם אחוז האנשים שחזרו למקום עבודתם עומד על 33.2% ובתחום התעשייה 55.6% מכלל מבקשי האבטלה שבו לעבוד ובתחום שירתי האוכל 45%.

על בסיס נתונים אלה, המצביעים על קושי של מעסיקים להחזיר לעבודה עובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו במהלך המשבר, מבקשים שר העבודה והרווחה איציק שמולי, שר הכלכלה עמיר פרץ ויו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד להוציא לפועל את התוכנית של דמי אבטלה גמישים. התוכנית אמורה לאפשר למעסיקים להחזיר עובדים למשרה חלקית כשהמדינה תשלים לעובדים אלה את ההכנסה באמצעות דמי האבטלה. כך יוכלו מעסיקים שנפח ההכנסות שלהם ירד, להחזיר עובדים מבלי לפגוע בזכויותיהם הסוציאליות.