השר זאב אלקין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הישג לאלקין: פרופסור מאריאל מונתה לוועדת התקצוב

בניגוד לעמדת ועד ראשי האוניברסיטאות, השר ביקש למנות את פרופסור שירי נבון-ונציה, מבית הספר לרפואה באריאל. במכתבים שנשלחו לחברי הסגל באוניברסיטאות נטען כי "מדובר בניסיון להשתלט על המל"ג ועל הות"ת"
לירן כוג'הינוף ואוריה אלקיים
04 באוגוסט 2020
09:50
עודכן ב 17:33

הקרב בין השר להשכלה גבוהה זאב אלקין לוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) עלה שלב נוסף. הפעם, בעקבות אישור מינויה של פרופסור שירי נבון-ונציה מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית באוניברסיטת אריאל, כחברה בוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) - בניגוד לעמדת ועד ראשי האוניברסיטאות. 

פרופ' נבון-ונציה, צילום: אוניברסיטת אריאל

ועד ראשי האוניברסיטאות בתגובה למינוי: "הליך הבחירה שהוביל השר זאב אלקין, פגום ומוטעה ויש בו בכדי לפגוע בעצמאותה של האקדמיה הישראלית. נזכיר שעצמאות זו היא יסוד קריטי בחוסנה הטכנולוגי, המחקרי והכלכלי של מדינת ישראל. אנו מקווים שהשר אלקין, יבחר בפעמים הבאות בדרך של שיתוף פעולה ודיאלוג פתוח ומקצועי, לטובת התמודדות אמיתית עם האתגרים המונחים בפני ההשכלה הגבוהה בישראל. אנו נמשיך לחתור לעבודה טובה ופורה עם השר הממונה, לצד מניעת ניסיונות להתערבות פוליטית מצידו"

מאז כניסתו של אלקין לתפקיד, ראשי האוניברסיטאות מוחים נגד התערבותו במערכת ההשכלה הגבוהה (המל"ג). במכתבים חריפים שנשלחו לחברי הסגל באוניברסיטאות הם טענו כי "מדובר בניסיון להשתלט על המל״ג ועל הות״ת".

לפני כשלושה שבועות התפטר פרופסור רון רובין מתפקידו כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, במחאה על מהלכיו של אלקין. פרופסור רובין ציין כי התפטרותו, עליה פורסם לראשונה בכאן חדשות, מגיעה בעקבות ההחלטה להזיז מתפקידה את ממלאת מקום מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה, מיכל נוימן. השר הגיב על כך ותקף: "מתנהגים בבריונות".

כמה ימים לאחר התפטרותו, פורסמו בכאן חדשות התייחסות של פרופסור רובין בשיחה סגורה לאוניברסיטת אריאל. רובין נשמע אומר כי אי צירופה של האונירסיטה לוועד ראשי האוניברסיטאות מחייב הסבר. "אנחנו לא יכולים, לדעתי, לעשות את זה עד אין קץ מבלי לגרום לניכור בקרב ציבור די גדול", נשמע רובין.