-
צילום: Gettyimages

"אבן דרך אל הדור ה-5": תהליך פריסת הרשתות מתקדם

על רקע הדרישה האמריקנית שלא לאפשר לחברות סיניות לפרוס תשתיות תקשורת בישראל, משרד התקשורת החל בשלב בחירת הזוכים בתדרים במכרז פריסת רשתות ה-G5. ההחלטה על הזוכים צפויה בחודש הקרוב
עמיחי שטיין ושירה הדס נקר
04 באוגוסט 2020
12:49

על רקע הדרישה האמריקנית שלא לאפשר לחברות סיניות לפרוס תשתיות תקשורת בישראל, משרד התקשורת החל היום (שלישי) בשלב בחירת הזוכים בתדרים במכרז פריסת רשתות הדור ה-5, G5. ההחלטה על הזוכים צפויה בחודש הקרוב.

שר התקשורת יועז הנדל אמר: "המכרז הוא אבן דרך ראשונה למסע של מדינת ישראל אל עבר עידן הדור ה-5. מדובר במהפכה של פעם בשנות דור שצפויה להביא לצמיחה כלכלית עצומה, לצמצם את הפער ביחס למדינות אחרות ולמצב את ישראל בשורה הראשונה של מדינות העולם ב-IOT והדיגיטל".

בחודש שעבר פרסם משרד התקשורת את מכרז התדרים. בשנים האחרונות חברות התקשורת משקיעות סכומים נמוכים בשיפור התשתיות - מה שהופך את הגלישה בישראל לאיטית ביחס לעולם - בגלל מצבו הפיננסי הקשה של הענף. על פי משרד התקשורת, יינתנו תמריצים לחברות שיתמודדו במכרז, בסך כולל של כ-200 מיליון שקלים, והנחות באגרות התדרים.

בחודש מאי ביקר שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו בישראל וציין: "אנחנו חוששים מפני השקעות סיניות ברחבי העולם". בריאיון מיוחד לכאן חדשות, שפורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמר השר האמריקני כי יש סיכונים אמיתיים בשיתוף פעולה עם סין וכי סין מסכנת את אזרחי ישראל. 

"אנחנו לא רוצים שלמפלגה הקומוניסטית הסינית תהיה גישה לתשתיות ישראליות, למערכות תקשורת ישראליות - כל דבר שמציב אזרחים ישראלים בסכנה, ולפיכך מסכן את היכולת של ארצות הברית לעבוד עם ישראל במשותף על פרויקטים חשובים. אנחנו חושבים שהסיכונים מאוד אמיתיים, ושיתפנו במידע בנושא כדי שיקבלו את ההחלטות בעצמם", אמר פומפאו.