מפקדת אלון
דובר צה"ל

צה"ל הציג את מפקדת הקורונה: יותר מ-2,000 חיילי סדיר ומילואים

אלוף פיקוד העורף גורדין: "יש שיתוף פעולה עם משרד הבריאות ועם כלל האגפים ובשילובם" • המטרה: קטיעת שרשראות ההדבקה
כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
04 באוגוסט 2020
18:06
עודכן ב 18:40

מרכז בידוד, מערך הסברה, מרכז בדיקות ומרכז לחקירות מגעים: צה"ל נערך להקמת ״מפקדת אלון״, המפקדה לסיוע בקטיעת שרשרת ההדבקה בהובלת פיקוד העורף, גופים נוספים בצה"ל ובשיתוף משרד הביטחון, משרד הבריאות, גופי הביטחון השונים והרשויות המקומיות. המפקדה תחל בפעילותה ביום חמישי 6 באוגוסט. 

המפקדה תכלול מרכזים, מכלולים וצוותים שונים כמו מרכז דיגום, מרכז בידוד ומשל"ט מלונות, מכלול הערכה, מערך הסברה, מרכז בדיקות ומרכז לחקירות מגעים. בנוסף, יוקם שולחן מרכזי שבמסגרתו יפעלו נציגי המרכזים, המכלולים והצוותים, ארגוני החירום ומשרד הבריאות. יעדה המרכזי של המפקדה הוא קיצור משמעותי של לוחות הזמנים לדגימות, תהליכי המעבדה, החקירות האפידמיולוגיות, בידוד חולים ומגעים, וביצוע הערכה וניתוח של המחלה לצורך קביעת מדיניות.

אתמול (ב'), אישר ראש הרמטכ"ל אביב כוכבי את תכנית ההקמה של המפקדה שתפעל לסיוע בקטיעת שרשראות ההדבקה. בראש המפקדה יעמוד תת-אלוף ניסן דוידי, תחת פיקודו של מפקד פיקוד העורף האלוף אורי גורדין. 

שיתוף פעולה מלא

האלוף גורדין אמר כי ״יש שיתוף פעולה עם משרד הבריאות ועם כלל האגפים ובשילובם". גורם נוסף הן הרשויות המקומיות, "שמשלבים אותן ויש להן חשיבות משמעותית במיגור הנגיף". עוד אמר האלוף גורדין כי "יהיה שת"פ עם המשטרה, כולל למידה ממדינות בעולם". 

יותר מאלפיים חיילים בסדיר ובמילואים יעסקו בנושא ויאיישו את התפקידים השונים, כולל עתודאים. לדברי האלוף גורדין, "יועסקו אזרחים במשימה, כולל אזרחים שאינם מועסקים". 

גורדין הוסיף: "אנחנו מקווים שנגיע לחורף עם רמת תחלואה נמוכה ובמצב נשלט, ואז לא נצטרך להגיע לסגרים. פיקוד העורף סייע בחודש וחצי האחרונים ל-12 ערים. כל המערכת שאנחנו בונים - היא של משרד הבריאות, ומאגרי המידע של משרד הבריאות, ולא יישארו אצלנו".