דונלד טראמפ ומוחמד בן סלמאן
צילום: אי-פי

דיווח: סעודיה בנתה מתקן להפקת אבקה המשמשת לייצור נשק גרעיני

לפי הוול סטריט ג'ורנל, גורמים מערביים אומרים שסעודיה בנתה, בסיוע סין, מתקן להפקת אבקה מרוכזת המשמשת בין היתר לייצור דלק גרעיני ונשק גרעיני המכונה "עוגה צהובה"
איתמר מרגלית
05 באוגוסט 2020
04:35

העיתון וול סטריט ג'ורנל מדווח הלילה (רביעי) כי סעודיה הקימה, בסיוע של סין, מתקן להפקת אבקה מרוכזת המשמשת בין היתר לייצור דלק גרעיני ונשק גרעיני המכונה "עוגה צהובה". הדיווח מתבסס על גורמים מערביים המעורים בעניין.

לפי הדיווח, המתקן הוקם בצפון מערב סעודיה, ודבר קיומו מעלה חשש אמריקני ובעלות בריתה שריאד ממשיכה לקדם את תכנית הגרעין שלה ואף משאירה לעצמה את אפשרות לפתח נשק גרעיני.

לפני כשנה דווח ברשת CNN כי הממשל האמריקני מחזיק במידע מודיעיני, לפיו סעודיה האיצה את תוכנית הטילים הבליסטיים שלה בעזרת סיוע מסין. באותו דיווח צוטטו גורמי מודיעין אמריקנים שאומרים כי הדבר מאיים על מאמצים של עשורים, שבהם ארצות הברית פעלה להגבלת ייצור הטילים במזרח התיכון.

עוד דווח אז כי מגורמי המודיעין נמסר שממשל טראמפ לא חשף את המידע בנוגע לתוכנית הטילים הסעודית בפני הקונגרס. הדבר עורר את זעמם של חברי קונגרס דמוקרטים, שהסיקו כי נשיא ארצות הברית בחר שלא ליידע את הקונגרס בנושא במכוון, והביעו חשש כי התפתחות זו מתרחשת בהסכמתו השקטה של טראמפ.