הרב עדין שטיינזלץ-אבן ישראל
צילום: מרכז שטיינזלץ

הלך לעולמו חתן פרס ישראל הרב עדין אבן-ישראל שטיינזלץ בגיל 83

הרב שטיינזלץ, אחד מבכירי הרבנים בישראל, זכה בפרס על תרגום וביאור כל מסכתות התלמוד הבבלי. הוא חיבר עשרות ספרים וכיהן כנשיא של ישיבות ומוסדות חינוך בציבור הדתי-לאומי
עקיבא וייס ויאיר אטינגר
07 באוגוסט 2020
10:47
עודכן ב 15:57

חתן פרס ישראל הרב עדין שטיינזלץ אבן ישראל, מבכירי הרבנים בישראל, מגדולי הפרשנים של זמננו, הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 83, לאחר שבתקופה האחרונה חלה בדלקת ריאות חריפה. שטיינזלץ הובא למנוחות בבית העלמין בהר הזיתים.

שטיינזלץ, חתן פרס ישראל למדעי היהדות לשנת 1988 על ביאור של כל מסכתות התלמוד הבבלי, זכה גם בעיטור נשיא מדינת ישראל לשנת 2012 ובאות יקיר ירושלים לשנת 2017. הוא פרסם יותר מ-60 ספרים בשפות שונות. בסוף שנות ה-70 ייסד את מרכז שטיינזלץ, אשר שם לעצמו למטרה לקדם את חזונו - 'למד את עמי' - הנגשת והכרת התרבות היהודית לכל. הלווייתו תתקיים היום, משפחתו ביקשה מהציבור לא להגיע למקום עקב מגפת קורונה.

נשיא המדינה ראובן  ריבלין ספד לו: "הרב עדין היה איש אשר רוח בו, בעל אומץ לב רוחני, עומק הדעת ועומק המחשבה. הרב דלה ממעמקי אוצרות הרוח של עם ישראל פנינים, והנגיש בעברית בהירה וברורה את התלמוד לעם ישראל כמו היה רש״י בן ימינו. אמן לשליחותו ועקרונותיו הוא לא נרתע לפלס לו את דרכו הייחודית, מתוך מסירות לתורת ישראל ולעם ישראל".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד לו: "הרב שטיינזלץ ייצג במובהק את דמותו של 'המתמיד' היהודי. הוא השקיע עמל בלתי-פוסק במפעלי הפרשנות שלו, ובראשם הפירוש לתלמוד שמנגיש את לימוד הגמרא לציבורים רחבים בשפה בהירה ומובנת. חיבוריו החשובים יעמדו לדורות – כאבני-יסוד של מורשת ישראל, וכנר תמיד לזכרו". 

שטיינזלץ נולד בשנת 1937 למשפחה חילונית. בשנות העשרה לחייו חזר בתשובה והחל את לימודיו התורניים. המשיך ללימודי כימיה ופיזיקה באוניברסיטה העברית. כשהיה בן 24 מונה למנהל בית ספר הצעיר ביותר בארץ. בניו מנחם יעקב צבי ואברהם משה חיים הלל עומדים בראש הוצאת ספריו. לאחרונה תיקן יחד עם בניו תפילה נגד הקורונה שמופצת בשלל שפות ובהם איטלקית, אנגלית וסינית.

בגיל 24 ניהל שטיינזלץ בית ספר, ובשנת 1965, כשהוא בן 28, הקים את המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים והחל את בניית מפעל חייו - תרגום וביאור התלמוד. באותה השנה נישא לרעייתו שרה. הוא עמד בראש המרכז שמהווה ארגון העל של הפעילויות השונות של הרב ובהם הוצאת ספרים, הקמת מוסדות חינוכיים וחינוך על-פורמלי. שטיינזלץ נודע בעיקר כמי ששימש כנשיא הישיבות התיכוניות מקור חיים ושפע מקור חיים, וכן נשיא ישיבת תקוע, שהוא נמנה בין מייסדיהן.

שטיינזלץ הוא חסיד חב"ד, שהושפע מתורת אדמו"רי חב"ד ונודע כבעל קשר מיוחד עם רבי מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד - שגם הציע לו לעברת את שם משפחתו לאבן-חיים. הוא היה חבר פורה של ספרי הגות יהודית ביאורים של התלמוד וספרי חסידות, שהידוע בהם הוא "תלמוד שטיינזלץ". 

תגיות:
בית חב"ד