שדרות ירושלים, פברואר 2020
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בעיצומן של עבודות הרכבת הקלה: השאטל ביפו יופסק

ב-23 באוגוסט יפקע תוקף הסכם ההפעלה של "היפואית" - שירות הסעה סביב שדרות ירושלים החסומות ביפו, ויופסק השירות - למרות שהעבודות עוד בעיצומן והרחוב חסום. גורם בעיריית תל אביב: הפסקת השירות הוא הפרת ההסכם בין נת"ע לעירייה
איתי שיקמן
05 באוגוסט 2020
12:30

מלבד התפרצויות קורונה ופשיעה גואה, תושבי יפו סובלים גם מעבודות סלילת הקו האדום של הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, שחסמו לתנועת כלי רכב את ציר התנועה המרכזי של העיר, שמונה 50 אלף תושבים. הסבל של תושבי יפו מהעבודות צפוי להתעצם, כשב-23 באוגוסט וופסק שירותה של "היפואית" – שירות ההסעה שאיפשר לתושבי יפו להתנייד סביב שדרות ירושלים בשנה האחרונה.

"היפואית" הופעלה על ידי חברת נת"ע, המבצעת את מיזם הרכבת הקלה בגוש דן. לפי גורמים בעירייה, השירות מופעל כחלק מההסכם בינה ובין העירייה, לפיו נת"ע ומשרד התחבורה יממנו שירות תחבורה ציבורי חלופי לאורך כל תקופת העבודה. שירות ההסעה פועל במרבית שעות היום ולפי העירייה נותן שרות לכ-1,300 בני אדם בממוצע בכל יום.

בעוד כשבועיים, ב-23 באוגוסט, יפקע הסכם ההפעלה של שירות "היפואית" בין העירייה לנת"ע, והשרות צפוי להפסיק לפעול. כל זאת, כשיש עיכובים בעבודות בכלל של הרכבת הקלה, ובפרט בציר התנועה ביפו, ובזמן ששדרות ירושלים עדיין חסומות ונצורות. עלות הפעלת השירות הינו 8 מיליון שקלים בשנה.

"הסדרה של תחבורה ציבורית אלטרנטיבית בתקופת העבודות אינה שאלה של רצון טוב, אלא חלק מהמחויבות של החברה המבצעת פרויקט לאומי בסדר גודל כזה שמתפקידה לראות גם את האנשים שעבורם נבנית מערכת הסעת המונים, גם בתקופת העבודות", אמרה סגנית ראש עיריית תל-אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי. "חלילה לנו להגיע למצב שהעדר מענים ייצור ג'נטרפיקציה, יעודד עבריינות וישאיר תושבים שבויים בביתם בהעדר נגישות לעבודה להשכלה ופנאי".

תגובת נת"ע: "פתרון השאטלים נולד כיזמה של נת"ע עקב סגירת שדרות ירושלים לעבודות הרכבת הקלה, משרד התחבורה המתקצב את ההסעות, ועיריית תל אביב אשר הפעילה את המערך. השאטלים נועדו לפצות על הסטת התחבורה הציבורית מהציר. בימים אלה מתקיים דיון על המשך הפעלת השאטלים ותקצובם. בנת"ע תומכים בהמשך הפרויקט עד להפעלת הקו האדום, וממתינים להחלטת משרד התחבורה באשר לסעיף המימון התקציבי, מאחר ותקציב החברה המאושר - אינו כולל הפעלת מערך הסעות ושאטלים".

תגובת משרד התחבורה טרם התקבלה.