דגל לבנון על בניין עיריית תל אביב

"מחווה לעם הלבנוני": בניין עיריית תל אביב הואר בצבעי ובצורת דגל לבנון

יממה לאחר הפיצוץ בביירות אמר ראש העיר חולדאי: ‏"האנושיות קודמת לכל סכסוך" • השר רפי פרץ: "הנפת דגל מדינת אויב בלב תל אביב זה בילבול מוסרי"
איתי שיקמן ודניאל אלעזר
05 באוגוסט 2020
19:03
עודכן ב 20:30

בניין עיריית תל אביב הואר הערב (רביעי) בצבעי ובצורת דגל לבנון. ראש העיר רון חולדאי אמר על ההחלטה: ‏"האנושיות קודמת לכל סכסוך - ליבנו עם העם הלבנוני בעקבות האסון הנורא שפקד אותו".

תגובות נגד ההצהרה לא איחרו לבוא: "אפשר וצריך לסייע הומניטרית לאזרחים שנפגעו בלבנון, אך הנפת דגל מדינת אויב בלב תל אביב זה בילבול מוסרי", כתב בטוויטר השר לענייני מורשת וירושלים רפי פרץ והוסיף: "לבנון איפשרה לחיזבאללה להתעצם ואף מאפשרת פעילות טרור של איראן משטחה. לפני 15 שנים הנפנו דגל כתום - דגל של אוהבים שכואבים על גירוש מחבלי מולדת, את הדגל הזה לא ראיתי מונף על עיריית תל אביב".

שותפתו לשעבר למפלגה, ח"כ איילת שקד מימינה, צייצה אף היא בטוויטר: "במדינה מתוקנת, הצבע הכתום היה צובע הערב את בניין עיריית תל אביב כתזכורת לגירוש מגוש קטיף. במקום זה קיבלנו דגל של מדינת אויב. עולם הפוך ראיתי". ביקורת נוספת נכתבה על ידי בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו: "הנפת דגל מדינת אויב היא עבירה פלילית".

בתוך כך מתחילים להתגלות מימדי ההרס שגרם הפיצוץ העז בנמל ביירות: הבוקר דווח כי מספר המתים בפיצוץ הינו יותר מ-100, מספר ההרוגים גבוה מ-4,000 וההערכה היא כי מאות אלפים נותרו ללא קורת גג. שר הבריאות הלבנוני חמד חסן אמר כי ארבעה בתי חולים בעיר ניזוקו מהפיצוץ, מה שמקשה על טיפול בכלל הפצועים, שחלקם טרם קיבל טיפול.

בישראל ובעולם מציעים סיוע הומניטרי ללבנון. עוד מציינים את הדמיון בין אסון הירושימה ונגסקי - שאירע לפני 75 שנה בדיוק, לבין האסון בביירות.