דרעי עם אשכנזי וגנץ
צילום: פלאש 90

האסיר לשעבר מתעתע בבני גנץ ובציבור

אם מישהו חשב שאריה דרעי יכול להיות המבוגר האחראי בממשלה הזאת, הרי שאין בכך שמץ של אמת. עכשיו הוא יורק בפרצופם של גנץ ואשכנזי שנתנו בו את אמונם
מרדכי גילת, דעה
05 באוגוסט 2020
19:48

אריה דרעי, האסיר לשעבר, לא השתנה. הוא ממשיך לזרות חול בעיני הציבור, לתעתע בו שוב ושוב, להטעות אותו במצח נחושה. האיש שבני גנץ וגבי אשכנזי נתנו בו אמון עיוור, האיש שהבטיח לשני ראשי כחול לבן שנתניהו יכבד את ההסכם הפוליטי איתם, האיש שמתחפש למבוגר האחראי בממשלה  – יורק עכשיו לשניהם בפרצוף.    

שלשום, בראיון  עם דני קושמרו בחדשות ערןץ 12, ניתנה לשני הטירונים הפוליטיים האלה, הזדמנות נוספת להכיר את דרעי האמיתי. ניתנה להם הזדמנות להבין עם מי היה להם הכבוד לרקום רומן פוליטי. ניתנה להם הזדמנות להיזכר בדברים שכתבו שלושה שופטים מחוזיים על אמינות עדות איש הפשע: "הוא בנה מגדלי שקר על גרעינים של  אמת... רוב טענות ההגנה שלו הן אחיזת עיניים". 

בראיון הזה הציג קושמרו לדרעי שאלה מתבקשת: האם אתה תומך בתקציב חד שנתי, כדרישת נתניהו,  או דו שנתי, על פי ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן. כלומר, האם תאפשר לנתניהו לגרור את המדינה לבחירות רביעיות כאשר אתה יודע שבדרך הזאת הוא מנסה להימלט ממשפטו הפלילי?

האיש שנחשב לתעודת הביטוח של כחול לבן – אמור היה להשיב קטגורית: יש הסכם חד וברור וצריך לקיים אותו. אדם נורמטיבי שהמדינה הזאת יקרה לו – במיוחד בימים בהם הקורונה משתוללת ומיליון אזרחים מובטלים מחפשים עבודה – היה משיב כך. הוא לא היה מתלבט לרגע.

לא דרעי. הוא ברח ממש, הוא ניסה לבלבל את קושמרו, הוא ניסה להסיט את השיחה לסמטאות צדדיות ולדקלומים סתמיים ברוח: אני נגד הליכה לבחירות עכשיו... אסור שזה יקרה...

קושמרו לא התבלבל. הוא שאל את השאלה החשובה הזאת פעם שניה ושלישית ושוב לא קיבל תשובה. דרעי נמלט, גמגם, התקשה להתמודד עם עיתונאי שאינו שפוט שלו ואינו קונה את שקריו. כך קרה גם בהמשך הריאיון עד שהיה ברור את מי דרעי ממשיך לשרת.

ואכן, יו"ר ש"ס, שבכל רגע נתון יכול לקחת בשבי את נתניהו, שבכוחו לאלץ אותו לקיים את ההסכם, שיכול בקלות למנוע בחירות רביעיות – בחר להגן על הנאשם בלקיחת שוחד ובמעשי מרמה כבדים. הוא בן הברית שלו והוא מגן עליו - ולא רק משום שנתניהו קונה את תמיכתו ותמיכת המפלגות החרדיות באמצעות מאות מיליוני שקלים לטובת החרדים.

יש סיבה נוספת: דרעי חייב לו הרבה. נתניהו יצר למענו תקדים עולמי: הוא החזיר אותו, למרות הרשעותיו הכבדות,  אל ספסלי הממשלה. הוא בנה אותו מחדש. את ההחלטה המשחיתה והמושחתת הזאת, היכולה להסביר כמה דברים על נתניהו עצמו ועל עולם מושגיו המעוות, הוא לא ישכח לעולם.