נתב"ג, ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בדרך לפתיחת השמיים: קבינט הקורונה אישר לקדם מתווה ל-16 באוגוסט

שרת התחבורה רגב, שר הבריאות אדלשטיין ושר החוץ אשכנזי הוסמכו לטפל בקידומו • משרד הבריאות יאפשר טיסה אל כעשר מדינות ללא חובת בידוד הדדית • בנוסף נבדקת יוזמה שלפיה נוסעים יגיעו לתחנות בדיקה כחלק מכרטיסי הטיסה
שרון עידן
05 באוגוסט 2020
22:41

קבינט הקורונה אישר הערב (רביעי) לקדם את מתווה פתיחת השמים בנמל התעופה בן גוריון החל מב-16 החודש. בנוסף, הקבינט אישר את הסמכת שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב, שר הבריאות יולי אלדשטיין ושר החוץ גבי אשכנזי, לטפל בקידום המתווה. השרה רגב ברכה על ההחלטה, ואמרה: נפעל ליישום המתווה שיאפשר שמירה על התעופה הישראלית. לאחר שהשרים יגבשו את המתווה, הוא יובא לאישור הקבינט.

משרד הבריאות יאפשר טיסה אל כעשר מדינות ללא חובת בידוד הדדית: גיאורגיה, יוון (איים בלבד), אוסטריה, לטביה, פינלנד, ירדן, גרמניה, דנמרק וליטא. במשרד פועלים להסכמים מיוחדים שיאפשרו הכנסת ישראלים אליהן בזמן הקרוב.

מתווה נוסף שיצא לדרך, יאפשר להגיע לתחנת בדיקות שיהיו חלק מכרטיסי הטיסה. כך למשל בטיסות לבולגריה ומונטנגרו חברות התעופה יערכו בדיקות לנוסעים במדינות אלה כחלק מרכישת כרטיס הטיסה.

בשבוע שעבר יממה אחרי ההכרזה למרות הכרזת משרד הבריאות כי הוא צפוי לבטל את חובת הבידוד לישראלים השבים ממדינות ירוקות, גורם בכיר ביוון לכאן חדשות כי כרגע נצמדים בארצו להנחיות האיחוד האירופי שמגדיר, את ישראל כמדינה אדומה. "אם תגיע הצעה 'יצירתית' מישראל, אולי נהיה מוכנים לשקול ולבדוק אם האירופים מסכימים לכך, אבל כרגע זה לא על הפרק", אמר הגורם.

מדינות ירוקות נוספות באירופה הבהירו כי כרגע הן נצמדות לקו האירופי. אבל משיחות שקיימו בתקופה האחרונה גורמים בישראל עולה כי ייתכן שחלק מהמדינות כן יאפשרו כניסה לישראל – אם תהיה ירידה מסוימת בתחלואה כאן בארץ – אבל כפוף לבדיקות קורונה.