השר לביטחון הפנים אוחנה

מועמד למפכ"לות - קצין בדימוס המקורב לגנץ

המרוץ למפכ"לות בישורת האחרונה • בין המועמדים הסופיים: ניצב בדימוס שלומי מיכאל, הנחשב למקורב לשר הביטחון בני גנץ
רועי ינובסקי
06 באוגוסט 2020
13:27

המרוץ למפכ"לות בישורת האחרונה: בשבוע הבא יסתיימו 30 הימים שבהם הכריז השר אוחנה כי ימנה מפכ"ל קבוע. בין המועמדים הסופיים - שלושה ניצבים מכהנים וגם ניצב בדימוס שלומי מיכאל, שעל פי מקורות בכחול לבן נמצא בקשרי ידידות עם בני גנץ.

המועמד למפכ"לות שלומי מיכאל. צילום: דוברות המשטרה

בשלושת השבועות האחרונים קיים השר אוחנה סידרה של התייעצויות ופגישות עם כל הניצבים המכהנים במשטרה, עם ניצבים ומפכ"לים בדימוס ועם המועמדים למפכ"לות לקראת הכרזה על זהות המפכ"ל.

בין המועמדים הסופיים קצינים שפרשו מהמשטרה וניצבים מכהנים - ובהם ניצב בדימוס שלומי מיכאל ממחוז יהודה ושמרון לשעבר שפרש מהמשטרה לפני ארבע שנים, ניצב דוד ביתן ממחוז תל אביב, ניצב דורון ידיד ממחוז ירושלים וממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן. מועמדותו של מיכאל נחשבת לחריגה בשל העובדה שכיהן בתפקיד מפקד מחוז פעם אחת וכשנה בלבד. קודם לכן כיהן כמפקד הימ"מ ומפקד ימ"ר תל אביב.

גנץ, ארכיון. צילום: דובר צה"ל

כמו כן, ייתכן שהמינוי ייתקל במכשולים פוליטיים בשל קשריו של מיכאל עם שר הביטחון בני גנץ. על פי גורמים בכחול לבן השניים נמצאים בקשרי ידידות. ייתכן שבשל המתיחות הקואליציונית בין הליכוד לכחול לבן גורמים פוליטיים שונים יערימו קשיים על מינוי זה.

לפני שלושה שבועות הכריז אוחנה במסיבת עיתונאים כי יכריז על מפכ"ל קבוע בתוך חודש. בין היתר התייחס באותו מעמד להפגנות בירושלים נגד ראש הממשלה. עוד הוא הגיב ליחס המשטרה לאוכלוסייה החרדית: "אני פועל עם צמרת המשטרה לתקן את הדרוש תיקון. זה בלתי נמנע כשחיכוך בין אוכלוסייה אזרחית ושוטרים עולה. אין מקום לשוטרים אלימים במשטרת ישראל. אין לי אמון באפקטיביות של מח"ש עוד מהיותי במשרד המשפטים".

בהמשך ציין כי יש לפעול משמעתית נגד שוטרים אלימים וכאלו שסרחו בתוך המשטרה, בין היתר בשל הבעיות במח"ש - וכי זה אחד מהדברים שייבצע בתוך המשטרה: "יש לתקן דברים במשטרת ישראל. שינויים בסדרי גודל כזה לא נראה תוך ימים. מי שיסייע לי זה המפכ"ל הקבוע - עליו אודיע תוך 30 ימים".