צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יד אחת מקצצת, יד שנייה מגייסת: משרד החינוך מבטל תקני שירות לאומי - ובמקביל מנסה לגייס מורים

שר החינוך הודיע כי יגויסו 13 אלף מורים לטובת מתווה פתיחת שנת הלימודים, אך הליך הגיוס החל רק היום - כשלושה שבועות לפני פתיחת השנה, ומוקדם יותר הוחלט על קיצוץ 4,000 תקנים של בני ובנות שירות לאומי
אוריה אלקיים
06 באוגוסט 2020
21:34

בהצהרה לתקשורת שמסר היום (חמישי), ובה הציג את המתווה לפתיחת שנת הלימודים, הודיע שר החינוך יואב גלנט כי לטובת המתווה יוספו עוד 13 אלף משרות של מורים בעלות של 2.6 מיליארד שקלים. אלא שלצד המחסור בכוח אדם, וגיוס מורים חדשים, משרד החינוך ביטל היום 4,000 תקנים של בני ובנות שירות לאומי. בהודעה שקיבלו עמותות השירות הלאומי הן התבשרו כי בשל היעדר תקציב, אין יכולת להכשיר ולהפעיל את השירות הלאומי במערכת החינוך בשנה הבאה.

מנכ"ל האגודה להתנדבות ירון לוץ אמר בתגובה לביטול התקנים לבני ובנות שירות לאומי: "הודעת משרד החינוך על ביטול ההכשרות למתנדבי השירות הלאומי בשל חוסר תקציב היא הזויה ולא הגיונית. לא ייתכן ששלושה שבועות לפני פתיחת שנת הלימודים, בשנה שצפויה להיות מאתגרת במיוחד בצל הקורונה, כשמערכת החינוך זקוקה לכח אדם רב ולערך המוסף של מתנדבי השירות הלאומי, אלפי מתנדבים יישארו ללא מסגרת".

כמו כן, משרד החינוך החל בהליך הגיוס של אותם 13 אלף מורים רק היום - כשלושה שבועות לפני פתיחת השנה. משרד החינוך הפיץ לרשויות המקומיות את הקול הקורא לקראת גיוס מורים חדשים לכיתות ג' ו-ד', כשהדרישות הן 15 שעות הכשרה וסיום 80% מדרישות תעודות ההוראה. השכר המוצע הוא 75 שקלים לשעה. מנכ"ל משרד החינוך אמר היום כי התקבלו כבר יותר מ-6,000 פניות.

גלנט אמר היום בהצהרתו כי פתיחת שנת הלימודים תלווה בקשיים: "לא הכול יהיה מושלם, אי אפשר להשלים לימודים מלאים לכולם. לא יהיו אמצעי קצה לכולם ולא הכול יהיה ביום הראשון.כל התוכנית שלנו לפתיחת שנת הלימודים זכתה לגיבוי מלא של ראש הממשלה וכל חברי הממשלה. המטרה החשובה ביותר הם הילדים שלנו, ולכן בכוונתי לדואג לכל הילדים בכל המגזרים".