כלא, אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

דוח: מנהיגים מנצלים את הקורונה כדי לכלוא מבקרים ומגיני זכויות אדם

לפי דוח של ארגון זכויות האדם אמנסטי, מדינות מנצלות את המגפה כדי לעצור יותר פעילים, עיתונאים ומבקרים של השלטון – ובמקביל משחררות אסירים
יואב זהבי
07 באוגוסט 2020
01:56

מדוח של ארגון זכויות האדם אמנסטי שהותר לפרסום אמש (חמישי) עולה כי ממשלות העולם מנצלות את המגפה כדי לכלוא מגיני זכויות אדם בבתי סוהר מוכי קורונה. לפי הדוח, הממשלות, שזכו לתשבוחות הודות לשחרור אסירים בתגובה להתפרצויות קורונה, החריגו מגיני זכויות אדם מהתוכניות הללו ואף המשיכו לעצור ולכלוא עוד פעילים, עיתונאים ומבקרים.  

הדוח החדש סוקר מתקפות על מגיני זכויות אדם ברחבי העולם ומדגיש את הצביעות של ממשלות כגון מצרים, הודו, איראן וטורקיה, שהותירו אסירי מצפון לגווע בתנאים מחפירים, למרות תוכניות שזכו להד ציבורי נרחב לשחרור אסירים במסגרת המגפה. 

"מגפת קורונה רק התווספה לעונשים שסופגים מגיני זכויות האדם, שכלואים שלא בצדק, ואף מנוצלת כתירוץ להמשך הטרדות, רדיפות ואף הריגות", אמרה ליסה מרקאני, חוקרת בתחום הגנת זכויות האדם באמנסטי אינטרנשיונל. "החרגת מגיני זכויות אדם מתוכניות השחרור מדגישה את הטבע הפוליטי של כליאתם. בטורקיה, לדוגמה, עיתונאים, עורכי דין, פעילים ופוליטיקאים מהאופוזיציה מוחזקים במעצרי טרום־משפט בשל האשמות חסרות בסיס – אף שממשלתם שחררה יותר מ־100 אלף בני אדם מאז אפריל. ברור לכל שהממשלה הטורקית עדיין חרדה יותר מביקורת מאשר מהמגיפה".

הדוח סוקר 46 מדינות, ומצביע על האופן שבו "חדשות כזב", מגבלות תנועה, הגנה משטרתית פחותה וחוסר סובלנות מוגברת לביקורת – הובילו לפשיטות ולמעצרים ברחבי העולם, לרבות של חושפי שחיתויות במערכות הבריאות ושל אלו שמצביעים על מענים בלתי מספקים למגפה.