-
צילום: לינקטון • תומר נויברג, דוד כהן ודימה וזינוב

"צו השעה": איך מצילים את המוזיקה הישראלית?

כ-700 מאנשי תעשיית המוזיקה יחדשו 50 קלאסיקות ישראליות - במימון פרויקט של קרן נכט. המנהל המוזיקלי של המיזם, ניצן זעירא, לכאן רשת ב: "הפרויקט אמור להיות מנוף לחקיקת 'חוק מוזיקה' - הגיע הזמן להגן על המוזיקה הישראלית"
לקראת שבת
08 באוגוסט 2020
10:21

משבר קורונה גדע כמעט לחלוטין את פעילותם של אומנים ומוזיקאים בישראל, ואיתם עוד אלפי עובדים בתעשיית המוזיקה, שלא תמיד זוכים לאור הזרקורים. פרויקט מוזיקלי חדש של "קרן נכת" צפוי לאגד כ-700 מאנשי תעשיית המוזיקה בארץ, ובהם 80 אומנים מוכרים, לחידוש של 50 קלאסיקות ישראליות בעברית. 

בין האומנים שצפויים להשתתף במיזם: אמיר דדון, ברי סחרוף, אסתר רדא, ריטה, קרן פלס, אביב גפן, עמיר בניון, נתן גושן, שולי רנד ועוד. ניצן זעירא, אחד מהמנהלים המוזיקליים של הפרוייקט, סיפר אתמול (שישי) בריאיון לאיריס לביא בכאן רשת ב על היוזמה: "אנחנו דואגים לזמרים, לנגנים, לאולפנים ולטכנאים, מנסים לתת תקציבים לכמה שיותר אנשים שיהיו מעורבים בפרוייקט".

האזינו לריאיון המלא עם ניצן זעירא בכאן רשת ב

זעירא ציין כי מטרה נוספת של היוזמה היא לקדם "חוק מוזיקה" בישראל שיגן על המוזיקה הישראלית, לדבריו: "ישראל היא מדינה עם שפה ייחודית ומאוד עתיקה, ומי ששמר ופיתח אותה במשך 2,000 שנים זה המשוררים. הגיע הזמן לתת לענף המוזיקה והשירה להיות ענף מוגן בישראל. צריך לשמור על המוזיקה העברית כדי שנוכל לפתח אותה". 

המודל של "חוק המוזיקה", שמנסה המיזם לקדם, פועל גם היום בצרפת. זעירא פירט את פרטיו: "10% מהתקציב בתעשיית הקולנוע ילך למוזיקה ישראלית, ו-20% בתוכניות טלוויזיה. נוסף לכך, אולמות סגורים יעניקו הנחה משמעותית לטובת מופעי מוזיקה, ובתחנות הרדיו ישמיעו 50% מוזיקה עברית - לא ישראלית - עברית". 

 

תגיות:
מוזיקה