דמות נסראללה תלוי

מחאה בביירות: מפגינים הציתו מוסדות ממשלה

אלפים מוחים מול מוסדות השלטון בעקבות האסון בנמל והתעמתו עם כוחות הביטחון. אמצעי התקשורת דיווחו כי מפגינים הרגו שוטר וכי 63 פצועים פונו לבתי החולים. מפגינים הניפו דמות קרטון של מנהיג חיזבאללה נסראללה על חבל תלייה, קראו קריאות בגנות איראן ובעד שחרור לבנון
גל ברגר ומאיה ראכלין
08 באוגוסט 2020
14:50
עודכן ב 21:49

הפיצוץ בלבנון: אלפי משתתפים היום (שבת) בהפגנת זעם בבירה ביירות, במחאה על האסון בנמל שאירע לפני ארבעה ימים. ההפגנה החלה סמוך לבניין הפרלמנט הלבנוני והתפשטה למוקדים כשהמפגינים פורצים לשורה של מוסדות ממשלה בלב הבירה הלבנונית, משחיתים רכוש ומסמכים ומציתים דליקות בכמה מהמבנים.

ערוץ אלחדת' הסעודי דיווח כי כוחות הביטחון הצליחו להשתלט על מבני ממשלה שנתפסו קודם לכן בידי מפגינים וכי התנועה במרכז העיר שבה לסדרה. עוד דווח כי מפגינים צרים על תחנת משטרה באחת משכונותיה של הבירה הלבנונית וקוראים להפלת המשטר ולניקוי המדינה מהשחיתות השלטונית הפושה בה.

במהלך ההפגנות נשמעו קריאות לשחרור לבנון ובגנות איראן. בין המוסדות שנפרצו: משרד האנרגיה, משרד הכלכלה ואגודת הבנקים. הרשויות במדינה הודו כי כוחות הביטחון עושים שימוש באש חיה לפיזור המפגינים. עד כה דווח על הרוג אחד מקרב כוחות הביטחון הלבנוניים ועל מאות נפגעים מקרב המפגינים. חלק מהמפגינים השמיעו קריאות "מהפיכה" וקראו להתפטרות ראשי השלטון.

הסהר האדום הלבנוני דיווח על עשרות נפגעים ופצועים. כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי במהלך המחאות אחד מאנשי כוחות הביטחון נהרג מידי מפגינים שתקפו אותו בבית מלון באזור ביירות. לפי הצלב האדום הלבנוני, 63 פצועים בהפגנות פונו לבתי חולים ו-175 טופלו במקום.

מוקדם יותר קראו חלק מהמוחים קריאות נגד ארגון חיזבאללה והגדירו אותו ארגון טרור. במהלך ההפגנה נתלו על חבל תלייה תמונות קרטון של מנהיג חיזבאללה נסראללה, הנשיא מישל עוון, ויו"ר הפרלמנט נביה ברי. על פי דיווחים מלבנון, כמה מפגינים פרצו גם למתחם משרד החוץ בבירה, ניפצו את תמונתו של הנשיא מישל עון וריססו כתובות.

ראש ממשלת לבנון חסאן דיאב אמר הערב במסיבת עיתונאים בביירות כי כל האחראים לאסון בנמל ביירות ייחקרו והחקירה לא תארך זמן רב. הפיצוץ הוא תוצאה של הסיאוב. צריך לבדוק איך קרה שחומר מסוכן כזה אוחסן שם כ"כ הרבה שנים, ומי הרוויח מזה, אמר. כולנו כואבים את האסון, ציין. 

נתוני רדאר מהחלל מראים שינויים בשטח הקרקע מלפני ואחרי אירוע גדול כמו רעידת אדמה, ובמקרה זה משתמשים בו כדי להראות את התוצאה ההרסנית של פיצוץ. פיקסלים אדומים כהים המופיעים במפה - כמו אלה שנמצאים בנמל ביירות וסביבתו - מייצגים את הנזק החמור ביותר. אזורים במפה המכוסים בפיקסלים כתומים מייצגים נזק ברמה בינונית ואילו אזורים המכוסים בפיקסלים צהובים נפגעו מעט פחות. כל פיקסל צבעוני מייצג שטח של 30 מטר.

משרד הבריאות של לבנון עדכן כי מניין ההרוגים באסון פיצוץ הנמל עלה ל-158 ומניין הפצועים ל-6,000. עוד כעשרים הוכרזו נעדרים. צוות ההדמיה והניתוח של סוכנות החלל האמריקנית (NASA), בשיתוף עם מצפה הכוכבים של סינגפור, השתמש בנתוני מכ"ם סינטטי שמקורו בלוויין כדי למפות את מידת הנזק שנגרם כתוצאה מהפיצוץ האדיר בביירות.

בתוך כך, טורקיה הודיעה היום כי היא מוכנה לסייע ללבנון לבנות מחדש את נמל ביירות. סגן הנשיא פואט אוקטאי אמר במהלך ביקור בלבנון כי ארצו מוכנה גם לפנות פצועים לטיפול בבתי חולים בטורקיה. הוא שוחח עם עיתונאים לאחר שנועד עם נשיא לבנון מישל עוון. טורקיה כבר שלחה ללבנון שני בתי חולים שדה ו-400 טונות של חיטה ומצרכי מזון. מחר תיערך ועידת וידאו בין-לאומית שתעסוק בסיוע חירום. המארגנים הם צרפת והאו"ם.