הופעה במערת צדקיהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אחרי פגישת נתניהו והאומנים: אושרו הופעות בחוץ לפי מתווה מיוחד

מתחמי ההופעות יחולקו לקפסולות של 20 צופים לכל היותר, וכל מתחם יפעל כפוף לאישור משרד הבריאות. נמסר כי בשבועות הקרובים יגובש מתווה גם למופעים בחללים סגורים; עשרות הפגינו מול ביתו של גנץ, וקראו לו "להשמיע את קולו בנוגע לפתיחת עולם התרבות"
שני נחשוני, גילי כהן ודורית מזרחי
09 באוגוסט 2020
19:40
עודכן ב 20:32

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי התרבות, הבריאות והאוצר החליטו הערב (ראשון) לאפשר הופעות תרבות במרחב הפתוח במתווה של קפסולות. ההחלטה נכנסת לתוקף כעת. מתחמי ההופעות יחולקו לקפסולות של 20 צופים לכל היותר, וכל מתחם יפעל כפוף לאישור משרד הבריאות. נמסר כי בשבועות הקרובים יגובש מתווה גם למופעים בחללים סגורים. "זו בשורה חשובה והיא כמובן תתן גם עידוד לא רק לאומני ישראל אלא גם לאזרחי ישראל", מסר נתניהו.

ההחלטה התקבלה אחרי פגישה עם נציגי ענף התרבות במשרד ראש הממשלה. חלק מהאומנים שהגיעו הם עברי לידר, זהבה בן, יו"ר איגוד המפיקים והאמרגנים יוני פיינגולד, ישי לפידות, יהורם גאון, עידן עמדי ושלום אסייג. במקביל התקיימה הערב הפגנה מול ביתו של ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בראש העין, כדי "שישמיע את קולו בנוגע לפתיחת עולם התרבות".

ועד הפעולה של תעשיית האירועים והתרבות מסרו בתגובה: "מברכים על הצעד הראשון שעשתה ממשלת ישראל בדרך לפתיחת תעשיית התרבות והאירועים, זאת לאחר מאבק ארוך ומתמשך למען החייאת הענף. עם זאת, נמשיך להילחם לפתיחתה המלאה של התעשייה ולהחזרתם לעבודה של 200 אלף חבריה, כך שיוכלו לפרנס את בני משפחותיהם בכבוד. המטרה המרכזית שלנגד עיננו היא השבת התרבות לחייהם של מיליונים לצד שמירה על בריאותם, כאשר ביכולת התעשייה לנטר, לוודא ולהבטיח את בטיחותו של הקהל אשר צמא לתרבות במיוחד בימים אלו".

עברי לידר סיפר אחרי הפגישה: "סיפרתי לו (לנתניהו) על מאות ארגזי מזון שנשלחים כל שבוע לנגנים טכנאים מפיקים שהמקרר שלהם ריק והחובות שלהם הולכים ותופחים. שאלתי אותו למה סגרתם אותנו בחזרה אחרי שהוכחנו לכם שאנחנו יודעים לעבוד מסודר, על פי ההנחיות ובעשרת הימים שאפשרתם לנו לעבוד לא היתה אף הדבקה באולמות המופעים".

אמש, כ-15 אלף בני אדם הפגינו מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים נגד נתניהו והתנהלות הממשלה במשבר קורונה. כחצי שעה לאחר חצות החלה המשטרה לכרוז למפגינים שנותרו כי ההפגנה אינה חוקית עוד וכי הם נדרשים להתפנות. חלק מהם, שנשכבו על הכביש וסירבו לקריאות המשטרה, פונו בכוח ונדחקו לכיוון גן העצמאות, ללא מכוניות התזה או פרשים. חלקם צעקו לעבר השוטרים: "שוטר אלים תוריד את המדים". שלושה בני אדם נעצרו וכיכר פריז נפתחה לתנועה. צלם של עיתון הארץ עוכב גם הוא על ידי שוטרים בסוף ההפגנה, אך שוחרר לאחר מכן.