בית החולים רמב"ם בחיפה
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בצל המגפה, ההסתדרות הרפואית הכריזה על סכסוך עבודה

הטענות: מחסור בתקנים, עומס עבודה חריג, הטלת חלק ממימון התקנים הנוספים על בתי החולים, הכוונה לפטר "בחוסר תום לב" רופאים ועוד. שר האוצר ישראל כ"ץ מיהר להודיע על ישיבה משותפת להסדרת הנושאים שעל הפרק
קטי דור
09 באוגוסט 2020
21:38

ברקע נתוני התחלואה בקורונה שמאמירים, ההסתדרות הרפואית הכריזה הערב (ראשון) על סכסוך עבודה בשל מחסור בתקנים ועומס העבודה החריג בבבתי החולים ובמרפאות הציבוריים בישראל. אם בתוך 14 ימים לא יימצא פתרון, מאיימים בהסתדרות בצעדים ארגוניים "עד כדי שביתה כללית" של 28 אלף רופאים.

עוד מסרו בהסתדרות כי הסכסוך הוכרז לאור החלטת פקידי האוצר להטיל על בתי החולים חלק ממימון התקנים הנוספים – "מה שיעמיק עוד יותר את הגירעונות ההולכים ותופחים ויחייב פיטורי עובדים". לצד זאת, לדבריהם נמצאים ברקע גם "הכוונה לפטר בחוסר תום לב רופאים שמועסקים בבתי החולים באמצעות תאגידי הבריאות, התשלום החלקי לחלק מהרופאים בתקופת הקורונה, ניכוי ימי המחלה מרופאים שנאלצו לשהות בבידוד, והיעדר שיפוי לרופאים שנאלצו להוציא כספים רבים על סידור מיוחד לילדים בעת השבתת המסגרות".

יושב ראש ההסתדרות הרפואית, פרופסור ציון חגי, האשים את פקידי האוצר בישראל בכך שהם "עסוקים במלחמות שליטה ואגו ובטריקים שמושכים את השמיכה מצד לצד". לדבריו, "ההסתדרות הרפואית נהגה בממלכתיות לאורך כל המשבר, תוך התגייסות מלאה מהרגע הראשון. אבל אם מישהו חשב שנעמוד מהצד אל מול פגיעה בציבור הרופאים ובציבור הרחב – ניאלץ להעמיד אותו על טעותו".

שר האוצר ישראל כ"ץ מיהר להודיע על קביעת ישיבה משותפת עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ונציגי ההסתדרות הרפואית, כדי להסדיר את הנושאים שעל הפרק. הוא הדגיש כי כבר הורה על תוספת 2,000 תקני אחיות ו-400 תקני רופאים למערכת הבריאות.