נתניהו וגנץ אחרי השבעתם
צילום: דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום

כ"ץ: רוצה להביא את התקציב לאישור הממשלה עכשיו; יזהר שי: אין דבר כזה תקציב חד-שנתי

גם יו"ר הכנסת יריב לוין התייחס למשבר בין כחול לבן לסיעתו, ואמר לכאן רשת ב: יש בעיות גם בכל מה שנוגע לתפקוד השוטף של הממשלה. דחייה למועד אישור התקציב בלי להגיע להסכמה רחבה בסוגיות שנויות במחלוקות - תהיה לשים פלסטר • ח"כ ברקת: "אני לא חושב שגנץ מתאים להיות רה"מ"
הבוקר הזה
10 באוגוסט 2020
07:48
עודכן ב 08:43

שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס הבוקר (שני) למשבר הפוליטי בין הליכוד לכחול לבן בגלל סוגיית התקציב, ועל אף שראש הממשלה בנימין נתניהו נענה לבקשת סיעת דרך ארץ לתמוך בהצעת החוק של דחיית התקציב, בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב אמר כ"ץ כי הוא רוצה להעביר את התקציב עכשיו. "צריך להידבר עם כחול לבן, הם צריכים לראות את טובת הציבור", דברי שר האוצר.

האזינו לריאיון עם השר כ"ץ בכאן רשת ב

עוד אמר כ"ץ: "בכחול לבן רואים בתקציב דו-שנתי כלי פוליטי שאיתו יגיעו למארס 2021 ולרוטציה. אני לא שמעתי שראש הממשלה מחפש פתח מילוט, אם הממשלה תתקיים - ההסכם יכובד".

מנגד, שר המדע יזהר שי מכחול לבן אמר בריאיון להבוקר הזה: "אנחנו מדברים על תקציב שייקח את ישראל עד לסוף 2021, כל בכירי האוצר תומכים בזה. שר האוצר וראש הממשלה צריכים להתרגל לעבוד איתנו בשותפות, שהוכתבה והוגדרה בחוק ובהסכם קואליציוני.

האזינו לריאיון עם שר המדע יזהר שי בכאן רשת ב

"כל עוד הצד השני עושה תרגילים ומנסה להתחמק בכל דרך אפשרית מההסכם, אני לא יכול להיות סמוך ובטוח שגנץ היה בסוף ראש הממשלה". על הצעת החוק של יש עתיד-תל"ם למנוע מראש ממשלה תחת כתב אישום לכהן, אמר שי: "אנחנו לא בעד הצעות שמטרתן היא אך ורק ערעור יציבות הממשלה".

יו"ר הכנסת יריב לוין גם התייחס הבוקר למשבר הקואליציוני, ואמר בריאיון לכאן רשת ב: "כפי שהדברים מתנהלים כרגע אי אפשר לנהל מדינה. הבעיות הן לא רק בסוגיית התקציב אלא כל מה שנוגע לתפקוד השוטף של הממשלה. לכן סוכם כרגע לא על דחייה למועד אישור התקציב כי זה יהיה פלסטר, אלא על קידום מהלך כזה במקביל לניסיון להגיע להסכמה רחבה בסוגיות שנויות במחלוקת".

האזינו לריאיון עם יו"ר הכנסת יריב לוין בכאן רשת ב

עוד הוסיף לוין כי "אני לא חושב שיש מחלוקת אמיתית על כך שהרבה יותר נכון לעשות תקציב חד-שנתי ותקציב המשכי לשנה שאחר כך בתוך פרק זמן לא ארוך. הוויכוח הוא לא על שני צדדים של תפיסות עולם מנוגדות, הדבר החשוב באמת הוא להגיע להבנה שתאפשר למערכת לעבוד".

חבר הכנסת לוין הודה כי נכון היה לקיים את ההסכם הקואליציוני, לפי יאושר תקציב דו-שנתי, וציין כי "זה נכון שיש הסכם, הוא צריך להתקיים על כל מרכיביו – לצערי זה לא קורה. אני יכול לתת שורה של הפרות בוטות מצד כחול לבן. לדוגמה ההסכם קובע שבתוך 100 ימים היינו אמורים לסכם על מנגנון לביצוע כל המינויים הבכירים בשירות הממשלתי – נושא שחשיבותו ברורה לכולם. לא רק שלא סוכם מנגנון כזה אלא שכחול לבן נמנעת באופן שיטתי מלהגיע לאיזשהו סיכום בעניין הזה".

בהתייחס לדיווחים האחרונים כי נבחנת האפשרות מצד הליכוד להקמת ממשלת ימין צרה, אמר לוין: "לא יודע אם הדבר הזה בכלל מעשי, לכן לא רואה טעם לעסוק במשהו תיאורטי. צריך למצוא את הדרך לעבוד ביחד. זה מצריך רצון טוב ולקיים את ההסכם על כל חלקיו ומרכיביו. צריך לזכור שהממשלה הזאת קמה במטרה עליונה להיאבק במשבר העצום שאנחנו נמצאים בו בגלל מגפת קורונה".

ח"כ ניר ברקת מהליכוד יצא נגד גנץ בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב: "אני לא חושב שגנץ מתאים להיות ראש ממשלה. הסכמים צריך לכבד, אך יותר חשוב מהסכמים זה מה יהיה טוב לישראל. כשחקן קבוצתי בליכוד אני מכבד את ההחלטות".

האזינו לריאיון עם ח"כ ברקת בכאן רשת ב

בנוגע לסוגיית התקציב טען ברקת כי למעשה אין צורך באישור תקציב במצב הנוכחי: "בפועל אנחנו משנים את התקציב כל שבועיים, מי שחושב שצריך להיכנס למסגרת תקציבית - טועה. על פניו מקיימים תקציב בכל שנה נורמלית, מישהו חושב שהשנה הזו נורמלית? לא צריך לחשוב בכלים קונבנציונליים".

נתניהו, כאמור, נענה אתמול בערב לבקשת סיעת דרך ארץ לתמוך בחוק לדחיית המועד לאישור תקציב המדינה. צעד זה צפוי לאפשר לליכוד ולכחול לבן את הזמן להגיע לפתרון כולל של המחלוקות סביב התקציב ולמניעת בחירות. יו"ר ש"ס אריה דרעי הביע גם הוא תמיכה במהלך. בכיר בליכוד מסר הערב: "מצפים מכחול לבן להתמקד בעיקר, זה צ'אנס אחרון לפשרה". כחול לבן הודיעה כי היא מצטרפת לליכוד ותתמוך בחוק, ועל כך ההצעה תקבל פטור מחובת הנחה ותעלה כבר ביום רביעי לקריאה טרומית במליאה.