לוחם סיירת גולני, עמית בן יגאל שנפל בחודש מאי

בג"ץ: בית המחבל שהואשם בהריגת עמית בן יגאל לא ייהרס

ברוב דעות החליט בית המשפט לבטל את צו ההריסה שהוצא לביתו בטענה כי אין להעניש במעשי האב את רעיית המחבל ושמונת ילדיהם • נתניהו: החלטה אומללה, דורש דיון בהרכב מורחב • גנץ: פסק הדין מצער מאוד, הנחיתי לבקש דיון נוסף
אמוץ שפירא
10 באוגוסט 2020
13:20
עודכן ב 16:51

ברוב דעות, בג"ץ ביטל היום (שני) את צו ההריסה שהוצא לדירת המחבל נזמי אבו בכר שהשליך לבנה מגג ביתו והואשם בהריגת לוחם גולני סמ"ר עמית בן יגאל בכפר יעבד בחודש מאי האחרון. בית המשפט הותיר לצה"ל את האפשרות להמיר את ההריסה באטימת החדר שבו התגורר המחבל שמואשם בגרימת מוות בכוונה. מדובר בדירה בקומה שלישית שבה גרים גם רעיית המחבל ושמונת ילדיהם. המבנה כולו בבעלות אחיו.

לדברי שופט העליון מני מזוז, לרעיית המחבל ושמונת ילדיהם לא מיוחסת מעורבות כלשהי במעשים של אב המשפחה, והריסת הבית תותיר אותם חסרת קורת גג. לכן, סבור מזוז, כי יש להסתפק באטימה חלקית של הבית. השופט ג'ורג' קרא כתב כי המשך השימוש בכלי ההריסה טומן בחובו "פגיעה קשה בחפים מפשע ומהווה ענישה קולקטיבית המופעלת בניגוד לעיקרון היסוד שלפיו איש בעוונו ישא ואיש בחטאו יומת".

נתניהו: "דורש דיון נוסף"

החלטת בג"ץ הובילה לתגובות סוערות. רה"מ נתניהו כתב: "החלטה אומללה. דורש לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב. אסור לתת רוח גבית לטרור. המדיניות שלי כראש ממשלה היא להרוס בתי מחבלים ואני מתכוון להמשיך בה". 

מאיר אינדור העומד בראש ארגון נפגעי הטרור אלמגור: " דבריו של השופט קרא בסוגיית הריסת בתי רוצחים, שרק במקרי קיצון יהרסו בתים, מוזילים את דמם של החיילים והאזרחים. כל רצח ישראלי הוא קיצון למשפחה לחברים ולעם. ארגון נפגעי הטרור אלמגור מבקש מהתביעה לערער על קביעת שניים משופטי בג"ץ מול דעת השופטת וילנר בדעת מיעוט".

ח״כ איילת שקד כתבה כי "הניסוח המשפטי הסטרילי מכסה על השאלה למי השופטים באמת מרגישים אמפתיה. מתברר שהתשובה היא לרוצח, שמתואר כמעט כמי שקם באישון לילה להגן על שכניו, ולא ללוחמינו שפועלים להגן עלינו מפני רוצחים כאלה. בושה״, והשר אקוניס כתב: ״יש לי דבר אחד לומר -תתביישו לכל חייכם!!!״.

ג'סיקה מונטל, מנכ"לית המוקד להגנת הפרט, שעתר לבג"ץ עם משפחת המחבל, מסרה בתגובה: "מברכים על פסק הדין שהציל אמא ושמונה ילדים חפים מפשע מזריקה לרחוב. יחד עם זאת, היה מקום לפסוק שמדיניות הריסת הבתים היא ענישה קולקטיבית פסולה, מה גם שהאפקטיביות שלה כאמצעי הרתעה מוטלת בספק אפילו אליבא דהצבא. הגיע הזמן לשים סוף לפרקטיקה פסולה זו המנוגדת לחוק ולכללי המוסר והצדק הבסיסיים".

"לא רצחתי בכוונה"

כוחות צה"ל מיפו לפני חודשיים את בית המחבל לקראת הריסתו בכפר יעבד. אבו בכר בן ה-49, מואשם שהשליך את הלבנה ממנה נהרג בן יגאל בזמן פעילות מבצעית בכפר. סנגורי המחבל טענו כי כתב האישום אינו על פי הודאות והוא אינו תקין. "אני לא רצחתי אף אחד בכוונה. זה לא נכון, לא עשיתי את זה. מי כתב את זה? אני אמרתי את הכל לפני חוקרי השב"כ – איך הם כתבו כזה דבר?", טען המחבל בבית המשפט.