בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבות סיעה

גנץ פנה לרה"מ: תן תוקף לדחיית התקציב עוד היום; נתניהו: לא צריך 24 שעות - יש תקציב מוכן

כחול לבן באיום מרומז: נחליט ביום רביעי אם לתמוך בהצעת החוק של יש עתיד שנועדה למנוע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה • נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: לא מתרשם מכל החוקים האיראניים והצפון קוריאניים האלה
יערה שפירא ומיכאל שמש
10 באוגוסט 2020
14:12
עודכן ב 15:23

ברקע המתיחות הגוברת במערכת הפוליטית: סיעות הליכוד, כחול לבן, יש עתיד, ישראל ביתנו ודרך ארץ התכנסו היום (שני) כל אחת לדיון. יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ קרא בישיבת סיעתו לראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר עוד היום החלטת ממשלה של דחיית התקציב: "נתניהו, אני קורא לך לתת תוקף חוקתי אמיתי להבטחתך מאמש – לדון ולאשר את תקציב המדינה בתוך 100 ימים מהיום. הסר את איום הבחירות מסדר היום הציבורי".

גנץ הוסיף: "בתוך 24 שעות מעכשיו נוכל להשלים את התהליך - הממשלה תאשר עד הערב הצעת חוק ממשלתית לתיקון המועד הנדרש להגשת התקציב, כנסת ישראל תעביר אותה בתוך 24 שעות, וכך, בלי טריקים ובלי שטיקים תאושר ההצעה גם בקריאה שנייה ושלישית. זה אפשרי, זה חוקתי, זה נכון, זה מוסרי.

"אזרחי ישראל שבעים מתרגילים פוליטיים שהם – ורק הם – משלמים עליהם את המחיר. העברת דחיית התקציב בקריאה טרומית בלבד לצערי היא סיפור מעשייה שלא יקויים. בחירות בפעם הרביעית במשבר מתגלגל, יביאו למלחמת אחים במקום לאחדות השורות".

במקביל, בכחול לבן משגרים איום מרומז לכיוונו של נתניהו ואומרים: נחליט ביום רביעי אם לתמוך בהצעת החוק של יש עתיד שנועדה למנוע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה.

בתגובה לדברי גנץ אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: "אנחנו לא צריכים 24 שעות, אנחנו לא צריכים אפילו 24 דקות. יש לנו תקציב מוכן ומותאם לקורונה, בדיוק למה שצריכים היום אזרחי ישראל. זה מזרים כסף גם לכיסים של האזרחים, גם לעסקים, זה מוכן וזה מה שצריך להעביר ואפשר לעשות את זה מייד. יש תקציב מוכן וצריך לעשות אותו עכשיו".

על הצעת החוק שנועדה למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה: "אני גם לא מתרשם מכל החוקים האיראניים והצפון קוריאניים האלה, לרמוס את רצון הבוחר מצד אנשים שלא מסוגלים לנצח בקלפי".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בישיבת סיעתו כי הם יצביעו נגד ההצעה של סיעת דרך ארץ לדחות את אישור התקציב, על מנת למנוע פירוק של הקואליציה. "ישראל צריכה תקציב ולא דחיות", אמר יו"ר ישראל ביתנו. "יש מפלגות שמצהירות שחוץ מפרנסה וקורנה כלום לא מעניין, אבל שבוע אחרי שבוע מעלים הצעות שאנחנו מתנגדים להן - כמו ועדת חקירה על צוללות. הצבענו גם נגד ועדת חקירה בנושא ניגוד עניינים של שופטים כי לא ברור איך זה מוציא את ישראל מהמהשבר הכלכלי.

"רואים פה ממשלה של אלרגיות - כחול לבן והליכוד אלרגיים אלה לאלה. ככה אי אפשר לשתף פעולה ולהוציא מדינה מהמשבר. לכן, כל מה שאנחנו רואים זה שלוקחים הלוואות ובמקום להשקיע במקומות נכונים, מפזרים את זה כשוחד בחירות. נעשה הכול כדי שתקום ממשלה נכונה שתוכל להתמודד עם קורונה ועם המשבר הכלכלי. ישראל ביתנו לא תתמוך בשום יוזמות והצעות שלא קשורות לשני הנושאים האלה".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יצא גם כן נגד ההצעה לדחות את התקציב: "הממשלה בוחרת לעשות פוליטיקה קטנה ועלובה על חשבון האזרחים. לוקחים כסף בסדר גודל של תקציב הביטחון וזורקים לפח. מדינת ישראל צריכה תקציב – חד-שנתי או דו-שנתי, זה כבר לא משנה, העיקר שיהיה לה תקציב. הניסיון לדחות את התקציב אומר שהממשלה הגרועה בתולדות ישראל תהיה גרועה עוד יותר. זה יגרום נזק אדיר לכלכלה".

בישיבת הסיעה של דרך ארץ אמר שר התקשורת יועז הנדל: "תשמעו את הקולות ברחוב ותקשיבו לאזרחים. עם ישראל מתחנן שנפסיק להסתכל על עצמו ונסתכל עליהם. מי שיצביע נגד החוק רוצה כאוס פוליטי ובחירות, מי שבעדו מחפש פשרה ויציבות". חברו של הנדל לסיעה, צביקה האוזר אמר: "אני קורא לכל סיעות הקואליציה והאופוזיציה, מי שטובת האזרחים לפניו - גלו אחריות לאומית והצביעו בעד החוק לדחיית פיזור הכנסת".

האזינו לריאיון עם השר כ"ץ בכאן רשת ב

שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס הבוקר למשבר הפוליטי בין הליכוד לכחול לבן בגלל סוגיית התקציב, ועל אף שראש הממשלה בנימין נתניהו נענה לבקשת סיעת דרך ארץ לתמוך בהצעת החוק של דחיית התקציב, בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב אמר כ"ץ כי הוא רוצה להעביר את התקציב עכשיו. "צריך להידבר עם כחול לבן, הם צריכים לראות את טובת הציבור", דברי שר האוצר.