ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מדינה בלי תקציב: תמונת המצב שלא הולכת להשתפר

אישור תקציב חד שנתי ל-2020 ידחה את הקיצוצים בחודש אחד בלבד - כבר בינואר 2021 תקציב המדינה יקוצץ בכ-20 מיליארד שקלים. את המחיר ישלמו, כרגיל, החלשים
ליאל קייזר
10 באוגוסט 2020
21:23

רגע לפני שבכלל מדברים על בחירות: הכלכלה הישראלית נמצאת במבוי סתום - בלי תקציב מאושר, בשיאו של המשבר החמור ביותר שהיה כאן אי פעם - ישראל מתנהלת כבר שמונה חודשים בלי תקציב מאושר, אלא באמצעות מה שמכונה תקציב המשכי. המשמעות היא שכדי לעמוד במסגרת התקציב של השנה שעברה - תקציב המדינה אמור להיות מקוצץ בכ-20 מיליארד שקלים. 

עד עתה המתינו באוצר עם הקיצוץ, בתקווה שיאושר תקציב חדש, אבל החודש הקיצוץ אמור לצאת לפועל. דחייה של מועד אישור התקציב משמעותה שישראל תתנהל בתקציב המשכי לפחות עד סוף נובמבר. התוצאה - מכת מוות למשרדי הממשלה, שלא יוכלו להפעיל שורה ארוכה של תוכניות, וכֿרגיל הראשונים שייפגעו הם החלשים ביותר.

בין התוכניות שכבר נפגעו בגלל הקפאון התקציבי - תוכנית החינוך היל"ה לנוער נושר, העסקת פסיכולוגיות חינוכיות ברשויות המקומיות, תוכניות הנוער בסיכון בפריפריה, מרכזי הלימוד ליוצאי אתיופיה ותוכניות העשרה לילדים ממשפחות מעוטות יכולת.

אם התקציב יהיה חד שנתי ל-2020 בלבד ויאושר בסוף נובמבר, בדצמבר אולי יימצא מימון לכֿל התוכניות האלו והן יוכלו לפעול - אבל המדינה תחזור ותתנהל בתקציב המשכי מקוצץ כבר בינואר 2021 - חודש אחד בלבד אחרי אישור התקציב וכל התוכניות האלה שוב ייתקעו.

גם במישור הפוליטי לוחות הזמנים לא לצידנו - גם אם מועד אישור התקציב נדחה, כדי להביא לכנסת תקציב בסוף נובמבר בהתאם להצעת הדחייה, צריך להחליט כבר בימים הקרובים איז֫ה תקציב יגובש חד-שנתי או דו שנתי -וכפי שכבר ראינו החלטה מוסכמת בעניין הזה נתניהו וגנץ אינם מצליחים לקבל.