-
צילום אילוסטרציה: pixabay

לפחות 50 אלף נכנסו לבידוד בעקבות איכוני השב"כ - בטעות

הירידה במספר הבדיקות בגלל החשש מבידוד: רבים מקבלים הפניות, אך לא מתייצבים לבדיקה
גילי כהן וקטי דור
10 באוגוסט 2020
21:30

לפחות 50 אלף ישראלים נכנסו לבידוד בעקבות איכוני השב"כ - בטעות. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. אותם רבבות ישראלים יכלו לצאת מהבידוד רק לאחר פנייה למוקד משרד הבריאות. 57% מהפניות אליו התבררו כמוצדקות.

שב"כ היה אמור לשמש כפתרון ביניים עד להפעלת אפליקציה אזרחית, אך יישומון "מגן", גם בגרסתו המתקדמת, נוחל כישלון, ובמדינה מסתמכים על איכוני שב"כ - לא על האפליקציה ולא על החקירות האפידמיולוגיות. עם הקמת המפקדה החדשה בפיקוד העורף, היא אמורה לתגבר את מערך החקירות במתחקרים רבים.

בתוך כך, מנתונים שהגיעו לידי כאן חדשות עולה כי כ-20% ממבוטחי קופת החולים מאוחדת שמקבלים הפנייה לבדיקת קורונה כי אינם חשים בטוב - לא מתייצבים לבסוף לבדיקה. בקופות החולים מכבי ולאומית עומד שיעור המבוטחים הללו על 15%, ובקופת חולים כללית על 10%.

בבית החולים הדסה בירושלים נרשמה ירידה של 25% בכמות היולדות, משום ששם מחייבים אותן לעבור בדיקת קורונה. לדברי מנהל בית החולים, פרופסור זאב רוטשטיין, מדובר בנשים חרדיות שאינן מסכימות לעבור בדיקה. בכירים במשרד הבריאות מוטרדים מהירידה בבדיקות וקוראים לציבור להגיע ולהיבדק, אחרת, הם אומרים, יהיה קשה להתגבר על המגפה.