הפרחת בלונים מהרצועה, אתמול

הפלגים בעזה: ההסלמה רצינית, מוכנים לכל עימות

שריפה פרצה ליד קיבוץ ארז, ככל הנראה כתוצאה מבלון תבערה • הפלגים ברצועה מאיימים כי במידה והמתווכים וישראל יתעלמו מדרישות עזה, העימות יתרחב. מקורות בחמאס: המו"מ לחילופי השבויים תקוע כי ישראל מסרבת לשלם את המחיר
שמעון מיג'אן
11 באוגוסט 2020
07:37
עודכן ב 08:48

ההתחממות בדרום: שריפה ראשונה פרצה הבוקר (שלישי) ליד קיבוץ ארז ונבדק החשד שנגרמה מבלון תבערה ששוגר מרצועת עזה. מוקדם יותר הבוקר מסרו מקורות בארגוני הטרור ברצועה לעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי הניסוי הרקטי שביצע אתמול חמאס היה מכוון ונועד להעביר מסר ברור לישראל לפיו ההסלמה הנוכחית רצינית והוא מוכן לכל עימות. עוד אמרו המקורות כי בעזה ימשיכו בשיגור בלוני התבערה כל עוד ישראל תמשיך להתמהמה בביצוע הבנות הרגיעה.

בתוך כך, העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" הפרו-קטרי דיווח כי הפלגים בעזה, וחמאס בפרט, מעוניינים בעימות מוגבל עם ישראל - אך במידה והמתווכים וישראל יתעלמו מדרישות עזה, העימות יתרחב. עם זזאת, הם הוסיפו כי בכל מקרה הוא לא צפוי להידרדר למלחמה כוללת. עוד דווח כי חמאס העביר מסר לישראל באמצעות מתווכים אודות העיכוב בהבנות הרגיעה, ו"רמז" על החזרת השימוש באמצעים אלימים בגבול.

מקורות נוספים בחמאס הגיבו הבוקר ב"אל-אחבאר" לדברי שר הביטחון בני גנץ אתמול בנוגע להחזרת השבויים בעזה. לדבריהם, המשא ומתן אודות עסקת שבויים תקוע זה כמה חודשים כיוון שישראל מסרבת לשלם את המחיר הנדרש, שכולל בין השאר את שחרור העצורים שכבר שוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש.

אתמול אמר גנץ בוועדת החוץ והביטחון כי ישראל הייתה שמחה לראות את עזה מתבססת, אך זה יכול לקרות רק כשיושבו הנעדרים. הוא הוסיף כי "אנו פועלים מול אויבים שמחזיקים בכוונה אמצעי לחימה בסביבה אזרחית בנויה וצפופה. וכשלא תהיה לנו ברירה אלא להילחם - עשויות להיות לזה משמעויות קשות".

הלילה תקף צה"ל ברצועה בתגובה לשיגור בלוני תבערה, ותקרית הירי בכיסופים. מדובר צה"ל נמסר כי כלי טיס תקף עמדת תצפית של חמאס בצפון הרצועה. בהוראת גנץ, מעבר כרם שלום נסגר החל מהבוקר בעקבות המשך הפרחת בלוני התעברה מרצועת עזה. עם זאת, תתאפשר הכנסת ציוד הומניטרי חיוני ודלקים. ההחלטה התקבלה בתום התייעצות ביטחונית.

דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, הגיב לסגירת מעבר כרם שלום והבהיר כי "כל אמצעי הלחץ לא יועילו אל מול הרצון לשבור את המצור". גם דובר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שיהאב, אמר כי "סגירת מעברי המסחר היא מדיניות עוינת שלא תשבור את רוחנו".

יותר מ-20 שריפות פרצו אתמול באזור עוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו מעזה. השריפות פרצו בקיבוצים נחל עוז, בארי, עלומים, עין השלושה וכיסופים. פיצוצים נשמעו מעל שדרות כתוצאה משיגור בלונים. קודם לכן שיגר חמאס באופן חריג מטחי רקטות כבדים לים לצורך ניסוי.


כיבוי השריפות בנחל עוז

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם שלשום כי בעזה מבהירים שהלחץ הגובר על ישראל בימים האחרונים מכוון, כדי שישראל תזרז את הפרויקטים לרצועה, ותסייע בהקלת המצוקה הכלכלית. מקורות בעזה מסרו לכאן חדשות: ישבנו בשקט חודשים וישראל מסמסה את ההבנות. אין שיפור בחשמל, אין מיזמי תעסוקה, אין קידום פרויקטים. עוד אמרו המקורות כי הירי של צה"ל אל דייגים וחקלאים התגבר, צריך לעצור את זה.