-

בלעדי: ההקלטות מתא המעצר שהובילו למשפט חוזר

לפני מספר שבועות הורה בית המשפט העליון בצעד חריג לערוך משפט חוזר לאדם שהורשע בעבירת שוחד. הסיבה: אלימות ואיומים שהפעילו נגדו מדובבים - שהיו למעשה שוטרים סמויים
תמר אלמוג
11 באוגוסט 2020
21:28
עודכן ב 23:48

בהחלטה חריגה, כמוה היו מעטות בתולדות המדינה, הורה בית המשפט העליון לפני כמה שבועות על עריכת משפט חוזר לאדם שהורשע בעבירת שוחד וסיים לרצות את עונשו. הסיבה להחלטה תקדימית זו באה בעקבות החלטות סותרות של בתי משפט בנוגע להודאה שמסר אותו אדם לאחר שמדובבים פעלו נגדו באגרסיביות ואף איימו עליו לכאורה. היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11, פורסמו באופן בלעדי ההקלטות מתא המעצר, ובהן תיעוד הצעקות, האיומים והתנאים הקשים אליהם נחשף מי שהודה במעשה וממתין כעת למשפט חוזר.

לפני כעשר שנים נחקר עובד מדינה בשם ליאור בחשד לקבלת שוחד ושיבוש. בתא המעצר אליו הוכנס ישבו מי שמבחינתו הם עצורים, עבריינים. ליאור לא ידע שלמעשה מדובר בשוטרים על תקן מדובבים. הסמויים האשימו אותו שהוא שוטר סמוי, שכן לא סיפר את עילת מעצרו האמיתית וכך ניסו לחלץ ממנו מידע.

המשפט של ליאור הסתיים ב-2015. הוא קיבל עונש של כמה חודשים בכלא. משם כבר השתחרר, אבל לא מהחוויות. לפני כמה שבועות, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, החליט לקבל את בקשתו של ליאור והתיק חזר לבית המשפט המחוזי - למשפט חוזר.

בהקלטה שנחשפה בחדשות הערב, נשמע אחד המדובבים מאיים על ליאור ואומר לו "צא מפה למה יהיה פה משהו לא טוב. קרא לשוטר שיעיף אותך מפה, למה אני אומר לך או אתה או אני, יהיה פה משהו לא טוב". לאחר השיח הזה הועבר ליאור לתא סמוך. שם פגש שוב מבחינתו עבריין, שבמציאות היה שוטר סמוי נוסף שגויס למשימה.

השותף החדש הציע לליאור לספר לו את הסיפור האמיתי, את הפרטים, להשתכנע שהוא לא באמת סמוי. הפעם השיחה התנהלה בטונים רגועים הרבה יותר ועסקה במגוון נושאים. אלא שתוך כדי נגבתה מליאור הודאה.

בעקבות זאת הוגש נגדו כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים. השופטת רבקה פרידמן-פלדמן הרשיעה את ליאור, כשהודאתו בפני המדובב משמשת ראייה מרכזית. אבל שותפיו לכאורה של ליאור, שנחשדו גם במעורבות באותה פרשה והועמדו לדין בנפרד בבית משפט מחוזי אחר - זוכו. שם קבעה השופטת מיכל ברנט שאי אפשר להסתמך על הודאתו בשל התנהלות המדובבים כלפיו.

הפער בין שתי השופטות שהגיעו למסקנה כמעט הפוכה לגבי אותה הודאה, הביא את השופט מלצר להחליט על משפט חוזר. ליאור עוד לא מוותר. מבחינתו זה הקרב על טיהור שמו ועל חפותו, גם אם בדיעבד.